Hlavní navigace

Finále fotbalového poháru přinese evropské ekonomice stovky milionů eur

21. 5. 2010

Sdílet

Již zítra se v Madridu uskuteční souboj o evropského klubového fotbalového šampiona. Liga mistrů je tradičně pro její účastníky zdrojem pohádkových příjmů, její finále však přináší zisky nejen klubům, ale i pořádajícím městům či evropským aerolinkám. Podle studie společnosti MasterCard (která je partnerem Ligy mistrů) činí celková hodnota utkání pro celou evropskou ekonomiku více než 351,5 mil. eur.

Ve finále se utkají Bayern Mnichov a Inter Milán, nebudou tedy zastoupeny komerčně nejsilnější kluby ze Španělska a Anglie, přesto bude ekonomický přínos utkání rekordní. Hodnota finále Ligy mistrů UEFA 2010 překoná všechny dosavadní rekordy. Je jasné, že fotbal prožívá boom navzdory tomu, že se do finále poprvé po pěti letech neprobojoval žádný anglický ani španělský klub. Finále Ligy mistrů UEFA 2010 bude z hlediska svého masivního ekonomického dopadu znamenat velký milník, komentuje výsledky studie profesor Simon Chadwick, jeden z předních světových odborníků na ekonomiku sportu.

Rekordnímu ekonomickému přínosu jdou vstříc i činovníci evropského fotbalu. Poprvé se totiž finále nejslavnější klubové soutěže světa uskuteční v sobotu a nikoli ve středu, jak tomu bylo doposud zvykem. Díky tomu přijede do Madridu více návštěvníků a více lidí bude utkání sledovat v místních barech nebo restauracích. Konání finále v sobotu tak pravděpodobně bude mít více ekonomických přínosů v různých oblastech, včetně vyšších výdajů na reklamu díky vyšší očekávané sledovanosti televizního přenosu a vyšší útraty lidí za zboží jako jídlo, pití, časopisy a v neposlední řadě také za sázení, odhaluje tisková zpráva MasterCard širší dopady tohoto opatření.

Tabulka: Analýza ekonomického dopadu finále Ligy mistrů UEFA 2010

Dopad

Částka v roce 2010

Částka v roce 2009

Zisk za hostování finále

50 mil. eur

45 mil. eur

Zisk pro vítězný klub

120 mil. eur

110 mil. eur

Zisk pro město, v němž sídlí vítězný klub

17,5 mil. eur

15 mil. eur

Zisk pro klub poražený ve finále

70 mil. eur

65 mil. eur

Zisk po evropskou ekonomiku

94 mil. eur

75 mil. eur

Celkový ekonomický dopad finále Ligy mistrů UEFA

351,5 mil. eur

313 mil. eur

Zdroj: tisková zpráva MasterCard

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).