Hlavní navigace

Exekutorská komora varuje před serverem Exekuceonline.cz.

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 1. 2016

Exekutorská komora vydala zpráva s varováním před využíváním služeb portálu Exekuceonline.cz, který podle ní zneužívá neznalosti věřitelů ohledně systému exekucí a nabízí zprostředkování zahájení exekučního řízení.

Podle Exekutorské komory server vytváří dojem, že osvobodí věřitele od plateb, které ve skutečnosti nejsou většinou vůči věřitelům vůbec uplatňovány. Server slibuje vyhnout se zbytečnému papírování a byrokracii, přičemž proces exekuce je zákonem daný a nelze jej obejít, ať už řeší věřitel pohledávku napřímo s exekutorem, nebo s jakýmkoli prostředníkem, upozorňuje zpráva Exekutorské komory s tím, že postup exekutora se řídí zákonem a prováděcími předpisy a nelze se podle ní domnívat, že by se exekutoři spolupracující se serverem mohli chovat jinak. V konečném důsledku zaplatí věřitel v případě úspěšné exekuce zcela zbytečně tomuto zprostředkovateli 10 % z vymožené částky, která by jinak neplatil, uvádí ve zprávě David Sahula, mediální zástupce Exekutorské komory.

Zprostředkovatel uvádí mylné informace o tom, že věřitelé jsou zavaleni různými platbami záloh a nákladů. Realita je taková, že naprostá většina exekutorů si zálohy tak jako tak neúčtuje, ledaže by na tom byli s věřiteli předem domluveni. Náklady exekuce vždy hradí dlužník, nikoli věřitel a v případě neúspěšné exekuce zpravidla náklady na její provádění věřitel rovněž nehradí. To neplatí v případě, že věřitel podá exekuční návrh, který podat neměl, nebo podal návrh na předem zjevně bezvýslednou exekuci. V takovém případě mu soud úhradu nákladů nařídí. Žádný zprostředkovatel není schopen věřitele od úhrady nákladů zprostit. Tvrzení serveru, že riziko bezvýsledné exekuce nese kompletně věřitel, je naprosto zavádějící, vysvětlila i Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory.

Provozovatel zmíněné služby Tomáš Medřický na adresu zprávu Exekutorské komory uvedl, že Exekutorská komora reaguje podrážděně, protože se bojí tržního prostředí, na které není zvyklá.

Napadá i výše uvedené argumenty komory: 

Exekuceonline.cz se důrazně ohrazují proti zprávě Exekutorské komory ČR. Chování exekutorů v Česku je obecně známé. Pravidelné a bezpodmínečné účtování záloh můžeme doložit přímo emailovou komunikací se zhruba 40 ze 150 exekutorů, nepočítaje ty, co mají nutnost zálohy uvedenou přímo na svých webových stránkách. A i internetovými stránkami Komory samotné. Její iniciativa naopak tlačí na uzákonění záloh. Legislativní návrh je nyní v Senátu.

Záloha i možnost vymáhání odměny za neúspěšnou exekuci i jejích nákladů po věřiteli poskytuje exekutorům podmínky zcela bezpečného podnikání, což samo o sobě je anomálie. I bez práce tak mají příjem zajištěn. Agresivní útok si tedy vysvětlujeme jen strachem z tržního prostředí.

Portál vznikl jen díky tomu, že samotným exekutorům připadá chování některých kolegů nepřijatelné a vzhledem k situaci mnoha věřitelů skutečně absurdní. Důkazem toho je mimo jiné i spolupráce s jedním z největších exekutorských domů v České republice, který zastupuje doktor Juraj Podkonický. Tím odpovídáme i na argumentaci týkající se názvosloví, která je zcela zástupná, protože exekuci v rámci Exekuceonline.cz samozřejmě provádí pouze exekutoři, nikdo jiný.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).