Hlavní navigace

Exekutorská komora chce etičtější vymáhání. Opatření ale míří spíš na věřitele

Sdílet

Gabriela Hájková 26. 2. 2016

Prezidium Exekutorské komory ČR (ve funkci od dubna 2015) se chce více zabývat problémy, které souvisí s vymáháním pohledávek. Plánuje více vzdělávacích aktivit, chráněné splátkové řízení vedené soudními exekutory, chráněná konta pro dlužníky nebo zpoplatnění exekučních návrhů pro věřitele. Komora se také snaží dlouhodobě prosadit i místní příslušnost exekutorů.

Jako prezidium jsme si za jednu z priorit vytkli to, že budeme hrát mnohem aktivnější roli v utváření dlouhodobě udržitelného přístupu k dluhům a jejich vymáhání. Výsledkem je sada  návrhů na opatření, které chceme dlouhodobě prosazovat s cílem pomoci nastavit takový systém vymáhání pohledávek, který bude fungovat efektivně, eticky a s ohledem na oprávněné zájmy všech zúčastněných, vysvětlila Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory ČR.

Dále uvedla, že komora chce s věřiteli i dlužníky více diskutovat formou pracovních snídaní a dále je vzdělávat. Transparentnost systému exekucí má zvýšit zpřehlednění a sjednocení úředních listin nebo možnost získání výpisu z Centrální evidence exekucí na Czech Pointech.

Věřitelé by měli podle komory nést více odpovědnosti za způsob vymáhání svých pohledávek. Tím by se mělo omezit zahajování marných exekučních řízení. Podle exekutorů by se jim také mělo zpoplatnit podávání exekučních návrhů. Komora se domnívá, že počty mnohočetných exekucí by se mohly snížit se zavedením možnosti ukončit exekuční řízení například pro dlouhodobou nemajetnost dlužníka.

Všechna dosud jmenovaná opatření ale míří spíše na stranu věřitelů. Naopak soudní exekutoři podle komory chtějí být přizváni i do ostatních oblastí vymáhání pohledávek (např. činnosti týkající se insolvenčního řízení nebo zavedení kvalifikovaných předžalobních výzev rozesílaných soudními exekutory).

Přímo na exekutory míří cíl EK ČR posílit jejich správnou praxi vymáhání a pracovat na prevenci nesprávných či nepřiměřených postupů. Za tímto účelem chce komora revidovat a doplnit etický kodex a vzdělávat zaměstnance exekutorských úřadů, vydávat doporučující postupy. Přímo nové povinnosti ale ze seznamu plánovaných opatření exekutorům nepoplynou. Na druhou stranu ale komora plánuje zvýšit nad soudními exekutory dohled a více spolupracovat s Ministerstvem spravedlnosti ČR a okresními soudy – například formou vytvoření společné databáze kárných rozhodnutí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).