Hlavní navigace

Exekucí výrazně ubylo. Důvodem je snížení odměn, ale i osvěta

Sdílet

Arsen Lazarevič 26. 8. 2013

Počet exekucí v ČR výrazně ubylo. V prvním pololetí letošního roku jich bylo nařízeno 320 000, což je meziroční pokles o 30 %.

Klesající trend pokračuje. V roce 2012 vzniklo o 13 % méně exekucí než v roce předcházejícím. Teď se naplní naše odhady a dostaneme se ještě níž, uvedl prezident Exekutorské komory ČR Jiří Prošek.

Důvodem růstu počtů exekucí v roce 2012 je také podle něj to, že věřitele žalovali své pohledávky ještě předtím, než došlo ke snížení advokátních odměn: Před březnem, tedy před účinností novelizované vyhlášky o odměnách, rychle podávali návrhy na zahájení nových řízení. V této době jsme pro čelili několikanásobnému počtu exekucí, dodal Prošek. Příčinou podle Proška je také osvěta samotných lidí, ale také novela exekučního a občanského řádu. Čtěte: Česká republika, země exekutorů a inkasních agentur. Blýská se na lepší časy?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 8. 2013 7:14

    Jelenovič (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    Pane Lazarevič to co píšete jsou neskutečné hlouposti. Důvodem proč exekucí ubylo je to, že skvělý pan ministr Pospíšil zrušil soudní vykonavatele, což byli exekutoři na soudech, kteří vše vymáhali jen za rozumné částky soudních poplatků. Nyní již musí VZP a sociálka vše dávat na vymáhání soukromým exekutorům. Kdysi dávali k soudům tisíce návrhů na exekuci protože to jako státní organizace měli zdarma, nyní už to nevymáhají, protože by je to přišlo draho. I za nevymoženou exekuci by platili. Zeptejte se na tuto situaci na kterémkoliv soudu nebo zdravotní pojišťovně!! Bývalý ministr pospíšil tímto svým zrušením soudních vykonavatelů v rámci zrušení dvojkolejnosti vymáhání exekucí a v rámci "úspor" připravil stát o miliardy. Nikdo z pojišťoven ani z OSSZ už skoro návrhy na exekuci nepodává a pokud podá tak jen u dlužníka u kterého ví, že se to vyplatí... TOTO je důvod, proč exekucí ubylo. Toto organizace které dříve měly vymáhání nedoplatků u soudu zdarma je prostě radši odepíšou než by je podávali k soukromým exekutorům za nehorázné odměny!!! Tohle by jste měli zveřejnit!!!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).