Hlavní navigace

Exekucí přibývá, osobních bankrotů se lidé už ale nebojí

Sdílet

Arsen Lazarevič 8. 4. 2015

V roce 2014 bylo celkem zahájeno 828 000 exekucí, je jich tak o 114 000 více než v roce 2013. Průměrná vymáhána částka se pohybovala kolem 78 000 Kč.

Vliv na počet exekucí má nepochybně i přetrvávající míra nezodpovědnosti občanů k plnění drobných závazků, a i když se společnost jako celek věnuje zvyšování finanční gramotnosti obyvatelstva, je to běh na dlouhou trať a výsledky můžeme očekávat až v delším časovém horizontu, uvedl prezident exekutorské komory David Koncz.

Od roku 2009 proto stoupá počet osobních bankrotů, prostřednictvím kterých se dlužníci snaží řešit své dluhy. K mírnému poklesu došlo jen v minulém roce, kdy osobní bankrot vyhlásilo 18 762 zadlužených lidí, v roce 2013 jich přitom bylo 19 165 osobních bankrotů.

Změnilo se také to, že dlužníci se přestali za své osobní bankroty stydět. Dlužníci už nevidí ve vyhlášení osobního bankrotu takový problém, ještě před pěti lety se o něj jednoduše styděli požádat. V posledních letech se ale pro stále větší počet dlužníků stává šancí, jak se vyvázat z dluhové spirály, uvedl Jan Malý z veřejné obchodní společnosti Vše pro insolvenci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 4. 2015 14:41

    Jerry001 (neregistrovaný) ---.capitol.cz

    Nevim tedy, ze by se lide "stydeli" za osobni bankrot, alespon co ja pozoruji kolem sebe, tak spousta lidi ho ucelne vyuziva, aby se zbavili nemale casti sveho dluhu, alespon co si vybavuju staci tusim splatit 30% dluhu a nazdar sem cistej a bez dluhu. Je v tom dneska u vetsiny lidi spise kalkul.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).