Spočítejte si...

Zavřít

Exekucí přibývá, osobních bankrotů se lidé už ale nebojí

V roce 2014 bylo celkem zahájeno 828 000 exekucí, je jich tak o 114 000 více než v roce 2013. Průměrná vymáhána částka se pohybovala kolem 78 000 Kč.

Vliv na počet exekucí má nepochybně i přetrvávající míra nezodpovědnosti občanů k plnění drobných závazků, a i když se společnost jako celek věnuje zvyšování finanční gramotnosti obyvatelstva, je to běh na dlouhou trať a výsledky můžeme očekávat až v delším časovém horizontu, uvedl prezident exekutorské komory David Koncz.

Od roku 2009 proto stoupá počet osobních bankrotů, prostřednictvím kterých se dlužníci snaží řešit své dluhy. K mírnému poklesu došlo jen v minulém roce, kdy osobní bankrot vyhlásilo 18 762 zadlužených lidí, v roce 2013 jich přitom bylo 19 165 osobních bankrotů.

Změnilo se také to, že dlužníci se přestali za své osobní bankroty stydět. Dlužníci už nevidí ve vyhlášení osobního bankrotu takový problém, ještě před pěti lety se o něj jednoduše styděli požádat. V posledních letech se ale pro stále větší počet dlužníků stává šancí, jak se vyvázat z dluhové spirály, uvedl Jan Malý z veřejné obchodní společnosti Vše pro insolvenci.

Hypotéky za sebou mají rekordní čtvrtletí. Sazby jsou na dalším minimu Češi hromadně cestují za prací, je jich více než 100 000        
Jerry001
Jerry001 (neregistrovaný) ---.capitol.cz
8. 4. 2015 14:41 Nový

stydet se za osobni bankrot?!?!

celé vlákno

Nevim tedy, ze by se lide "stydeli" za osobni bankrot, alespon co ja pozoruji kolem sebe, tak spousta lidi ho ucelne vyuziva, aby se zbavili nemale casti sveho dluhu, alespon co si vybavuju staci tusim splatit 30% dluhu a nazdar sem cistej a bez dluhu. Je v tom dneska u vetsiny lidi spise kalkul.

Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz
9. 4. 2015 11:40 Nový

Re: stydet se za osobni bankrot?!?!

celé vlákno

No ono je to také trochu věc těch věřitelů. Dneska máme počítačové systémy, registry, možnosti prověřování a tak dále. Prostě bych si vybral, komu půjčím a komu nikoli. A neposuzoval bych jenom jeho bankovní historii, ale i třeba kde pracuje, jak se obléká, jak se chová a tak dále. Ale při současné výši úrokových sazeb je pro banky (o nebankovních institucích ani nemluvím) docela bezpečné půjčovat.

Takže bych to neviděl zcela jednoznačně jako mínus. Je to boj dlužníka s věřitelem, A když se podaří ojebat věřitele, je to jeho problém. Který má ale většinou dost dobře jištěný jinde.

A u soukromých půjček je to čistě věc blbosti. Zásadně nepůjčuju nesolventním lidem. A vždy půjčuji jenom tolik, o kolik mohu bez rizika přijít. A to i při jištění směnkou a dalšími instrumenty.