Hlavní navigace

Evropská centrální banka je pod tlakem. Sníží sazby do záporu?

Sdílet

Arsen Lazarevič 16. 5. 2014

Evropská centrální banka (ECB) je pod tlakem, jelikož některé velké země eurozóny jsou stále v krizi, zatímco jiné zažívají ekonomické oživení. 

Slabý výkon eurozóny na první pohled maskuje rozdíly uvnitř klubu. Při pohledu do Německa vidíme dál relativně silné oživení (0,8 % q/q), stejně tak v Rakousku (0,4 % q/q) nebo ve Španělsku (0,4 % q/q). Z velkých ekonomik je největším zklamáním Itálie, kde HDP na začátku roku pokleslo. Mezi menšími zeměmi je to především Nizozemí (-1,4 %) a Finsko, které padá osm kvartálů v řadě. Část problémů můžeme svést v případě Itálie, Nizozemí nebo i Francie na nižší výkon energetiky (slabá zima) a na slabší exporty do USA (naopak silná zima v USA). I tak ale nakonec zůstane výkon euro-klubu za očekáváním, uvádí Jan Bureš, ekonom Ery.

Podle něj ECB bude muset sáhnout k dalším opatřením, aby stimulovala ekonomiky eurozóny. Těžko se omezí pouze na jednoduché opatření, jako natažení závazku dodávat bankám neomezenou likviditu do roku 2016. Pravděpodobnější je kombinace opatření, ve kterém nakonec nebude chybět ani snížení depozitní sazby do záporu, dodává.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).