Hlavní navigace

AKTUALIZACE: EU omezila poplatky za platby kartou

Sdílet

Arsen Lazarevič 10. 3. 2015

Evropský parlament dnes odhlasoval snížení poplatků za platby prostřednictvím platebních karet. Podle názoru Evropské komise a europoslanců by snížení poplatků mělo vést k levnějšímu zboží ze strany maloobchodníků. Mezibankovní poplatek by měl klesnout na 0,20 % u debetních a 0,30 % u kreditních karet. Proti regulaci v minulosti tvrdě vystupovali vydavatelé karet.

Regulaci tvrdě prosazovali maloobchodníci, proto je nyní vyzýváme, aby skutečně úspory přenesli na zákazníky a aby s námi spolupracovali na zvyšování zákaznického komfortu. Předchozí zkušenosti ze zemí jako Austrálie nebo Spojené státy nicméně ukazují, že ke snížení cen nedošlo. Naopak praxe ukázala, že z regulace vyšli hůře spotřebitelé, protože došlo ke zvýšení nákladů na karty, uvedl František Jungr, manažer pro regionální rozvoj společnosti Visa Europe. Čtěte: 5 nejabsurdnějších opatření Evropské unie

Nyní jsou ale vydavatelé karet smířlivější: Vítáme skutečnost, že Evropský parlament formálně přijal návrh, na kterém jsme se dohodli v rámci trialogu a že naše odvětví bude mít do budoucna jasno v pozicích pro všechny zainteresované hráče. Visa Europe nyní pomáhá poslancům a regulačním orgánům v členských státech EU v zajištění rychlé a účinné implementace tohoto nařízení ve prospěch spotřebitelů a obchodníků. Doufáme, že 6 miliard eur, které díky tomu ušetří obchodníci, bude spolu s naší pomocí investováno do zlepšení podmínek placení pro spotřebitele tak, aby jejich platby kartou byly rychlejší, bezpečnější a pohodlnější.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).