Hlavní navigace

Energetické průkazy budov: Inspekce bude kontrolovat plnění povinností

Sdílet

Gabriela Hájková 30. 6. 2015

Prvního července vstoupí v platnost novela zákona, která upravuje podmínky pro energetické průkazy budov.

Nová úprava povoluje v případě domů postavených před rokem 1947, které neprošly zásadní rekonstrukcí (tzn. 25% celkové plochy obálky budovy) výjimku z povinnosti mít při prodeji energetický průkaz, pokud se na tom takto písmeně kupující a prodávající dohodnou.

Takové objekty zřejmě budou automaticky spadat do nejhorší energetické třídy G. Je tak zbytečné pro ně vystavovat energetický průkaz, vysvětlil Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space.

Dále novela stanoví, že za inzerát bude ručit realitní kancelář. Nemovitosti na prodej musí mít totiž v inzerátech uvedenou také energetickou třídu a vypočítanou hodnotu podle průkazu. Řada nemovitostí se přitom prodává bez uvedení energetické náročnosti.

Státní energetická inspekce (SEI) se také chystá zesílit kontrolu energetických průkazů. Novela zákona totiž stanovuje, že minimálně 5 % vystavených průkazů z předchozího období bude kontrolováno v současnosti. Inspekce chce dohlížet kromě plnění povinnosti vlastnictví průkazu i na jeho kvalitu ze strany zpracovatelů. 

Podle téměř platné novely také bytové domy průkazy mít nemusí. Pokud se ale v rámci domu prodává  nějaký byt, je nutné průkaz energetické náročnosti doložit. Situaci buď lze vyřešit tak, že majitel bytu písemně vyzve sdružení vlastníků jednotek (SVJ) o vystavení ověřené kopie průkazu na celý dům. Pokud tak majitel neučiní, hrozí mu postih za to, že k prodeji bytu nezajistil od SVJ průkaz. Do doby než tento průkaz od SVJ obdrží, musí o svém bytě nechat inzerovat nejhorší energetickou třídu G. To samozřejmě snižuje šanci na rychlý prodej bytu, uvedl Lošťák, který dodal, že od 1. ledna 2016 navíc bude třeba energetický průkaz i pro pronájem bytu či kanceláře. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 6. 2015 22:13

    Mgr. Jan Fulín (neregistrovaný) ---.cablenet.cz

    Nedávno jsme kupovali byt a nějaký energetický štítek nám byl platný jako hadovi noha. Postupem času, jak se o PENB mluvilo, měl jsem možnost pročíst mnoho článků. Dnes trochu lituji, že průkaz jsme ke koupi nedostali, resp. ho nepožadovali. Za prvé, pokud budeme byt prodávat, průkaz budeme muset zpracovat na naše náklady. Za druhé, po roce užívání jsme zjistili skutečnou výši nákladů na provoz bytu. Průkaz energetické náročnosti budovy by jistě nebyl všespásným, ale určitě by byl cenným rádcem při rozhodování o koupi. Nemá tu náhodou někdo zkušennost s nějakou firmou na energetické štítky? Docela mě zaujala nabídka spol. Consultora a Energoom. Předem děkuji za Vaše reakce

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).