Hlavní navigace

Energetické průkazy budov: Inspekce bude kontrolovat plnění povinností

Gabriela Hájková

Prvního července vstoupí v platnost novela zákona, která upravuje podmínky pro energetické průkazy budov.

Nová úprava povoluje v případě domů postavených před rokem 1947, které neprošly zásadní rekonstrukcí (tzn. 25% celkové plochy obálky budovy) výjimku z povinnosti mít při prodeji energetický průkaz, pokud se na tom takto písmeně kupující a prodávající dohodnou.

Takové objekty zřejmě budou automaticky spadat do nejhorší energetické třídy G. Je tak zbytečné pro ně vystavovat energetický průkaz, vysvětlil Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space.

Dále novela stanoví, že za inzerát bude ručit realitní kancelář. Nemovitosti na prodej musí mít totiž v inzerátech uvedenou také energetickou třídu a vypočítanou hodnotu podle průkazu. Řada nemovitostí se přitom prodává bez uvedení energetické náročnosti.

Státní energetická inspekce (SEI) se také chystá zesílit kontrolu energetických průkazů. Novela zákona totiž stanovuje, že minimálně 5 % vystavených průkazů z předchozího období bude kontrolováno v současnosti. Inspekce chce dohlížet kromě plnění povinnosti vlastnictví průkazu i na jeho kvalitu ze strany zpracovatelů. 

Podle téměř platné novely také bytové domy průkazy mít nemusí. Pokud se ale v rámci domu prodává  nějaký byt, je nutné průkaz energetické náročnosti doložit. Situaci buď lze vyřešit tak, že majitel bytu písemně vyzve sdružení vlastníků jednotek (SVJ) o vystavení ověřené kopie průkazu na celý dům. Pokud tak majitel neučiní, hrozí mu postih za to, že k prodeji bytu nezajistil od SVJ průkaz. Do doby než tento průkaz od SVJ obdrží, musí o svém bytě nechat inzerovat nejhorší energetickou třídu G. To samozřejmě snižuje šanci na rychlý prodej bytu, uvedl Lošťák, který dodal, že od 1. ledna 2016 navíc bude třeba energetický průkaz i pro pronájem bytu či kanceláře. 

Našli jste v článku chybu?