Hlavní navigace

Ekonomové snižují odhady růstu českého hospodářství. O polovinu

12. 5. 2022

Sdílet

Hlavní ekonomové bank zastoupení v prognostickém panelu České bankovní asociace (ČBA) snížili odhad růstu českého hospodářství pro rok 2022 na polovinu. Odhad z počátku letošního února snížili z 3,7 % na 1,8 %.

Příští rok by měl růst ekonomiky podle nich zrychlit na necelá 3 %. To za podmínky, že vztahy s Ruskem nebudou dále eskalovat a nedojde k dalšímu zhoršení na energetickém trhu.

Rizika prognózy jsou tak vzhledem k válečnému konfliktu mimořádná, obdobně jako v době pandemie. Ruská agrese na Ukrajině otočila začátkem letošního roku směřování světové ekonomiky a zapříčinila, že po dvou pandemických letech bude ekonomika čelit neméně obtížné situaci i letos. Vysoké ceny energií, problémy v dodavatelských vztazích a citelný růst cen budou podvazovat ekonomický růst po celý letošní rok, upozornil Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA.

Růst mezd by měl podle ČBA pokračovat v podobném tempu jako loni, nebude však stačit na kompenzaci růstu cen, což povede ke snížení reálných příjmů domácností. Příští rok by tyto příjmy měly podle odhadů začít zase mírně růst.

Aspekty spojené zejména s válku na Ukrajině způsobují, že růst cen je stále vnímán jako největší makroekonomické riziko letošního roku. Česká populace musí přijmout fakt, že reálné mzdy letos poklesnou, což bude mít dopad do životní úrovně, uvedl Petr Gapko, hlavní ekonom Moneta Money Bank.

V závěru příštího roku také ČBA očekává pokles úrokových  sazeb ke 4 %. Otázkou je, jak do směřování měnové politiky promluví nové vedení centrální banky.

Celou makroekonomickou prognózu najdete na webu ČBA.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).