Ekonomika je na tom zle. Čeká nás oživení?

Podle říjnového průzkumu organizace Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) je na tom ekonomika ČR podle respondentů špatně. Takto se vyjádřilo dvě třetiny Čechů. Situace se však mírně lepší, před rokem považovalo ekonomickou situaci za špatnou více lidí: Aktuální výsledek je poněkud méně nepříznivý než před rokem, kdy ekonomickou situaci jako špatnou hodnotilo o pět procentních bodu více respondentu než v aktuálním šetření, upozornili autoři průzkumu.

Hodnocení ekonomiky se zlepšuje s příjmem a vzděláním respondenta. Výrazně spokojenější jsou například studenti, podnikatelé nebo vysoce kvalifikovaní odborníci. Lépe svou životní úroveň také hodnotí voliči ODS, TOP 09 nebo ANO, respektive ti, kdo se hlásí k pravici či k pravému středu.

Podle údajů České národní banky by ekonomika měla oživit v příštím roce, kdy by růst měl činit 2,1 % HDP. V roce 2015 by pak ještě měla zrychlit a přidat 3,3 % HDP.

Česká pošta může zavřít třetinu poboček Můžou ceny plynu nakonec růst?        
StudentEkonomiky
StudentEkonomiky (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
31. 10. 2013 22:32 Nový

Re: Ekonomika je na tom zle. Čeká nás oživení?

celé vlákno

Tohle je nic neříkající. Názory občanů nijak zvláště nereflektují celkový stav ekonomiky v ČR.

Andrej Babiš aura:10
1. 11. 2013 17:16 Nový

Re: Ekonomika je na tom zle. Čeká nás oživení?

celé vlákno

Nálada občanů má vliv na domácí poptávku, takže její sledování smysl má, spíš ale pro budoucnost.

I tak ale zlepšení moc nevěřím. Kolikrát už jsme slyšeli o tom, že od příštího roku nebo od příštího kvartálu dojde k oživení? Odborníci neumí předvídat ani vývoj v následujícím čtvrtletí, to i já bez jakýchkoliv analýz jsem se určitě trefil víckrát (před rokem jsem předvídal pokles HDP o 1% v roce 2013 a vypadá to, že se trefím téměř přesně).

"Podle údajů České národní banky by ekonomika měla oživit v příštím roce, kdy by růst měl činit 2,1 % HDP. V roce 2015 by pak ještě měla zrychlit a přidat 3,3 % HDP."

Důvod optimismu lidí z ČNB vysvětluje předcházející odstavec:)) Zajímalo by mě, jak to vidí ČNB v roce 2016, nejspíš růst atakující 5%:))