Hlavní navigace

EK: Česká ekonomika se propadne o 2,3 procenta

Sdílet

Redakce 4. 5. 2009

Evropská komise ve své nové prognóze předpovídá české ekonomice pro letošní rok propad o 2,3 procenta. Ještě v lednu přitom Komise odhadovala pro Českou republiku růst hospodářství o 1,7 procenta. V příštím roce by ale měla podle nové prognózy česká ekonomika již mírně růst, a to o 0,3 procenta.

Podle dubnového odhadu českého ministerstva financí by se měla domácí ekonomika letos propadnout o 2,3 procenta. Příští rok by pak mělo hospodářství ČR mírně růst o 0,8 procenta. Ještě v lednu MF čekalo pro letošek růst hrubého domácího produktu o 1,4 procenta a v roce 2010 o 2,1 pr­ocenta.

Podle Komise by však měla v Česku vzrůst míra nezaměstnanosti, v letošním roce na 6,1 procenta a v roce 2010 až na 7,4 procenta. Míra inflace by měla dosáhnout letos 1,1 procenta, v příštím roce by měly spotřebitelské ceny růst již o 1,6 procenta.

Výrazně se v letošním roce podle prognózy Komise propadne i rozpočtový schodek ČR, a to až na 4,3 procenta HDP z 1,5 procenta HDP v loňském roce. V příštím roce se hospodaření propadne dokonce až na 4,9 procenta HDP.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).