Hlavní navigace

Důvěra v domácí ekonomiku vzrostla potřetí za sebou

Sdílet

Redakce 25. 5. 2009

Saldo souhrnného indikátoru důvěry (indikátoru ekonomického sentimentu) se v květnu 2009 meziměsíčně potřetí za sebou zvýšilo, a to o 0,2 bodu. V březnu se ekonomická nálada zvýšila o 1,7 a v dubnu o 4,2 bodu. Vyplývá to z výsledků konjunkturálního průzkumu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad. Ve srovnání s květnem 2008 je však saldo souhrnného indikátoru důvěry o 25,5 bodů nižší.

Spotřebitelé jsou však mnohem více optimističtí než podnikatelé. Saldo podnikatelského indikátoru se totiž v květnu snížilo o 0,9 bodu, zatímco saldo spotřebitelského indikátoru vzrostlo o 4,5 bodu. Oproti loňsku je důvěra podnikatelů nižší o 29,2 bodu, důvěra spotřebitelů je nižší pouze o 10,2 bodu.

Ze šetření mezi spotřebiteli v květnu vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají zlepšení celkové ekonomické situace a mírné zlepšení své finanční situace, uvedl ČSÚ. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v květnu oproti minulému měsíci téměř nezměnil a je i nadále vysoký. Zvýšil se však podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).