Hlavní navigace

Důvěra podnikatelů a spotřebitelů v ekonomiku dále klesá

Sdílet

Lenka Kašparová 25. 11. 2019

Důvěra podnikatelů a spotřebitelů v ekonomiku v listopadu ve srovnání s říjnem klesla. Stejně tak podnikatelé a spotřebitelé letos ekonomickému vývoji důvěřují méně než loni v listopadu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Spotřebitelé se obávají především zhoršení finanční situace.

Podnikatelé v obchodě očekávají, že se v nejbližších měsících jejich celková ekonomická situace zlepší. Souvisí to i s blížícími se vánočními svátky, kdy spotřebitelé budou obecně více utrácet, sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Nejmenší důvěře se těší průmysl, v posledních měsících se důvěra v něj dostala na nejslabší úroveň od poloviny roku 2013. Propad důvěry souvisí hlavně se zhoršením očekávání výrobní činnosti a zaměstnanosti. Naopak důvěra v obchodu se zvýšila, a vykompenzovala tak slabší důvěru v průmyslu. Celková důvěra podnikatelů tak v listopadu vesměs stagnovala na nejslabší hodnotě od první poloviny roku 2014.

Listopadové indikátory zatím neodráží mírný obrat sentimentu, který by mohl zlepšit i náladu tuzemských firem a domácností. V posledních týdnech totiž na trhu panuje mírný optimismus ohledně budoucího vývoje, jelikož řada rizik je zdánlivě na ústupu, myslí si Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).