Hlavní navigace

Důvěra spotřebitelů v Českou ekonomiku vzrostla

Sdílet

Lenka Kašparová 25. 9. 2020

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se meziměsíčně zvýšila o 3,2 bodu na hodnotu 97,6. Obavy Čechů ze zhoršení celkové ekonomické situace zůstaly v září zhruba na stejné úrovni jako v srpnu. Spotřebitelé se však méně obávají zhoršení své vlastní finanční situace. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Průzkum ale probíhal od 1. 9. do 17. 9. 2020, zhoršující se epidemiologickou situaci tedy odráží jen částečně.

Spotřebitelé současně chtějí více spořit, což koresponduje s jejich přetrvávajícími obavami ze zvýšení nezaměstnanosti a růstu cen, říká Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Obavy ze zdražování se meziměsíčně snížily, přesto zůstávají poměrně vysoké. Spotřebitelé se také bojí, že v následujících dvanácti měsících poroste nezaměstnanost. V porovnání se zářím loňského roku je ale důvěra spotřebitelů stále výrazně nižší.

Vzhledem k příchodu druhé vlny pandemie jsou indikátory důvěry v září překvapivě příznivé. Ačkoli se obecně předpokládá, že nedojde k tak významným restrikcím jako na jaře letošního roku, přesto bude druhá vlna pro některé segmenty ekonomiky negativní a celkový ekonomický růst bude brzdit, domnívá se Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).