Spočítejte si...

Zavřít

Dupal: Novela o kampeličkách může ohrozit konkurenci a jít proti spotřebitelům

Odmítáme novelu zákona o ‚kampeličkách‘ – omezí konkurenci a poškodí spotřebitele. Jsme proto připraveni zvážit podání stížnosti Evropské komisi, uvádí Sdružení českých spotřebitelů (SČS) v čele s jeho ředitelem Liborem Dupalem.

Sdružení se snaží upozornit na novelu o družstevních záložnách, která je nyní v Parlamentu. Pokud by byla přijata v současném znění, může jít podle sdružení proti zájmům spotřebitelů.

Čím slabší konkurenci budou mít banky na českém trhu, tím déle budou držet nemravně vysoké poplatky. Proto s napětím sledujeme jednání poslanců, které konkurenční prostředí přímo ovlivňuje, uvedl Dupal, který poukazuje například na ustanovení podmiňující úročení vkladů spotřebitelů uložených právě u družstevních záložen vložením jedné desetiny objemu vkladu do kapitálu družstevní záložny. Toto podle něj omezuje spotřebitele, kteří jsou kráceni na právu ochrany vkladu u úvěrových institucí pojištěním. 

Považujeme ale za zcela nepřípustné řešit otázku ‚morálního hazardu‘ vkladatelů – spotřebitelů – na úkor jejich práv na pojištění vkladů, zdůraznil Dupal, který v případě schválení tohoto ustanovení v novele bude zvažovat podání stížnosti k Evropské komisi na porušení evropského práva členským státem Evropské unie.

Podle ministra financí Andreje Babiše návrh reaguje na zhoršující se situaci v sektoru družstevních záložen s cílem stabilizace tohoto sektoru, eliminace rizik pro Fond pojištění vkladů a přiblížení jeho fungování mezinárodním standardům.

O novele si můžete přečíst podrobnosti v článku Co přináší novela o spořitelních a úvěrních družstvech?

Odměny za doporučení fungují už i u rychlých půjček Protikorupční policie zasahuje v Oberbank, nevydala 100 milionů za Edbusy        
az
az (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
13. 9. 2014 7:05 Nový

Ta desetina vkladů do kapitálu

by tedy měla platit i pro banky. Jak by se jim to líbilo? A jejich klientům?

anonym
anonym (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz
14. 9. 2014 8:34 Nový

Re: Dupal: Novela o kampeličkách může ohrozit konkurenci a jít proti spotřebitelům

Pritom by bohate stacilo vratit se k max 90% pojisteni.