Hlavní navigace

Důchodců přibývá. Je jich meziročně o 54 tisíc více

Sdílet

Arsen Lazarevič 3. 2. 2012

Podle České správy sociál­ního zabezpečí (ČSSZ) bylo v minulém roce celkem 2 873 004 důchodců pobírající starobní, invalidní a pozůstalostní důchod. 

Těm se vyplácelo celkem 3 501 402 důchodů. Průměrná výše starobního důchodu činila ke 31.12.2011 celkem 10 552 Kč, z toho měli muži 11 700 a ženy  9584 Kč. Průměrný věk penzistů pobírajících státní důchod byl ke konci roku 68 let (muži 69 a ženy 67 let). 

ČSSZ přitom evidovala ke 31.12.2011 celkem 5 039 978 poplat­níků „pojistného“ na důchodové pojištění. Při počtu 2 340 147 sta­robních důchodců tak na jednoho důchodce přispívalo 2,15 poplatníků pojistného. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 2. 2012 9:41

  porevoluční disident (neregistrovaný) 80.172.140.---

  k těm podprůměrným. Můj starobní důchod spočítaly na 7 500.-Kč i s tím, že mám odpracováno 25 let v první kategorii. Bohužel za bývalého ´´režimu´´. Můj průměrný plat byl 12 000.-Kč, pracoval jsem v dolech. Jenže nová ´´demokracie´´ toto neuznává a tak jsem zase hluboko podprůměrný.

 • 4. 2. 2012 10:30

  nICO (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Tak nevím k čemu je tato informace veřejnosti dobrá. Snad jen k tomu, aby se někdo dnešních vládců zeptal, jak dokázal stát před rokem 1989 uživit důchodce, financovat osmdesátitisícovou armádu s 320 letadly , cca 4000 tanků, 4500 obrněnců a spoustou další techniky, poskytovat půjčky mladým manželstvím, odepisovat jejich část za narození dětí, stavět byty atd. Jenže dnes stát slouží jen k ožebračování většiny národa a žilou mu pouští hrstka lidí jejich hlavním motivem účasti v politice je "nebát se a nakrást".

 • 4. 2. 2012 12:16

  porevoluční disident (neregistrovaný) 80.172.140.---

  Ani né tak hrstka lidí, ale straníků. Hlavně že tenkrát všichni volali ´´už nikdy vláda jedné strany´´. Je mě z celé České ´´demokracie´´ na zvracení, proto raději žiji daleko od tohoto pseudostátu. Jen lituji ty, kteří stejnou možnost jako já nemají a musí snášet to, co si na ně tito straníci vymyslí.

 • 4. 2. 2012 15:48

  Jan M. Holík

  Tato informace je velice důležitá, zvlášť pro dnešní mladou generaci. Protože si lidé uvědomí, že je již velice blízko doba, kdy žádné sociální dávky a důchody nebudou.

  Současný systém sociálního zabezpečení je totiž největší Ponziho schéma (v čechách "letadlo") jaké kdy bylo vytvořeno. Používají ho vlády v podstatě po celém světě bez ohledu na politickou orientaci - jedinou výjimku tvoří státy s velkým nerostným bohatstvím jako je například Kuwait.

  Systém funguje tak, že předpokládá neustálý růst a zvětšování populace. Jedni do něj vkládají a druzí z něj berou. Problém ovšem nastane v situaci, kdy je méně těch, kteří do systému vkládají než těch, kteří z něj chtějí brát - pak se systém sesype.

  Existuje několik důvodů proč systém sociálního zabezpečení zanedlouho přestane zcela fungovat a paradoxně je za ním vyšší civilizovanost.
  1) Díky široce dostupnému plánování rodičovství se rodí méně dětí a lidé chtějí děti později.
  2) Do produktivního věku nastupují lidé později, mnohem více a déle dnes lidé studují než například před 100 lety.
  3) Zvýšila se úroveň zdravotní péče, takže lidé, kteří by dříve už nebyli dnes mohou žít prakticky normální délku života a potřebují po celou dobu zvýšenou zdravotní péči a sociální podporu.

  Je to celosvětový globálním problém a nemyslím si, že za to můžeme vinit někoho konkrétního. Otázka není: "Kdo za to může?". Otázka z ní: "Co s tím uděláme a jak to zvládneme?".

  Osobně si myslím, že to lidstvo zvládne dobře, tak jako zvládlo zatím naprosto všechno. Bude to chtít úsilí, práci a vytrvalost, ale zvládneme to.

  Především nám hraje do karet věda a vzdělání. Ve středověku pracovalo v zemědělství a těžké manuální práci okolo 95% všech obyvatel. Také běžná pracovní doba byla ještě před 100 lety zhruba 324 hodin měsíčně.
  Dnes v zemědělství a těžké manuální práci pracuje minoritní podíl obyvatel a běžná pracovní doba je zhruba 169 hodin měsíčně.
  Přes to si žijeme mnohem lépe než lidé ve středověku a nikdo zde hladem neumírá.

  Každopádně bychom měli být připraveni na změny a měli bychom s nimi počítat. Dnešní mladá generace by tedy měla žít, respektive musí žít tak, aby s důchodem od státu nepočítala, protože žádný nebude.

  Pokud se na to člověk nepřipraví, může to pro něj být velice krušné. Říkal jsem sice, že věřím, že lidstvo to zvládne dobře. Ovšem než dojde k potřebným změnám a vývoji, tak to nebude hned. A pro někoho, kdo hraje podle starých pravidel, které už ale neplatí, tak to opravdu může být těžké.

  Proto je důležité, aby se mladá generace neustále a sama vzdělávala, učila se nové věci a vytvářela si hodnoty na stáří. Kromě docházení do práce je důležité ještě i vytvářet dál něco hodnotného. Co to má být, záleží na každém podle toho, co jej baví a je mu blízké...

  Je ale potřeba něco dělat, protože pokud mladá generace to, co vytvoří také utratí, už nic dalšího nedostane.

  A že je to nespravedlivé? Ano, s tím souhlasím, je to nespravedlivé! Ale nic v životě není spravedlivé. Kdyby byl život spravedlivý, narodil bych se se vzhledem jako má Brad Pitt a životní moudrostí Platóna. Což se nestalo.

  Buď můžu sedět a nadávat na tu nespravedlnost nebo vstát a něco s tím udělat. Myslím si, že je lepší s tím něco udělat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).