Hlavní navigace

Důchodci pobírající penzi z ciziny nově ušetří na poplatku za ověření podpisu

23. 2. 2023

Sdílet

Důchodci, kteří žijí v ČR, ale pobírají důchod (nebo jeho část) z ciziny, nově nebudou muset platit správní poplatek za ověření podpisu na potvrzení o žití zasílaném do zemí, s nimiž má ČR sjednanou smlouvu o sociálním zabezpečení. Informace vyplývají ze zprávy Ombudsmana, podle které senioři museli tento poplatek hradit opakovaně, když žádali úřad o ověření.

Potvrzení o žití vyžadují státy od důchodců žijících mimo jejich území, aby se vyhnuly případnému přeplatku na důchodu, který by zaslaly již zemřelému, uvedl ombudsman Stanislav Křeček s tím, že Ministerstvo vnitra tento poplatek odstranilo pro seniory, kteří pobírají důchod z členského státu Evropského hospodářského prostoru a z ostatních států, s nimiž má Česká republika smluvní vztahy v oblasti sociálního zabezpečení (tzv. smluvní státy).

Ověření podpisu na potvrzení o žití určeném českým plátcům důchodů (zejména České správě sociálního zabezpečení) je podle Křečka ze zákona osvobozeno od správního poplatku. Smlouvy o sociálním zabezpečení a právo EU zaručují důchodcům, kteří pobírají důchod ze smluvního státu, stejné zacházení jako důchodcům českým. Jejich podpisy na potvrzení o žití by tedy měly být českými úřady ověřovány zdarma, dodal ombudsman, podle kterého obecní a krajské úřady, Czech pointy i zastupitelské úřady od příjemců důchodů ze smluvních států tento poplatek na potvrzení o žití vybíraly (okresní správy sociálního zabezpečení ověřovaly tyto podpisy bez poplatku).

Postup ověřujících úřadů se dle Křečka opíral o metodiku Ministerstva vnitra, kterou ombudsman shledal jako protiprávní. Požádal proto Ministerstvo vnitra, aby ji změnilo, což se stalo a ministerstvo následně informovalo o změně i podřízené úřady.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).