Hlavní navigace

Druhý pilíř je terčem kritiky. Je oprávněná?

2. 1. 2013

Sdílet

Od nového roku lze vstoupit do druhého pilíře. Vyplatí se to? Výpočty najdete v článku: Mám vstoupit do II. pilíře spoření na penzi?

Druhý pilíř je však také terčem kritiky a opozice ho často označuje jako asociální. V jiných, sociálních státech, je však spoření formou druhého pilíře značně rozšířené. K tématu čtěte více: Máme se bát tunelování penzijních společností?

Lidé se také bojí toho, že se penzijní společnosti vytunelují. Je to reálné? A není především problém v nastavení vysokých poplatků u penzijních společností? Čtěte: Státy s orientací „nalevo“ spoléhají na soukromé fondy, ostatní na dobrovolnost

Druhý pilíř však nejspíše nebude mít dlouhého trvání. Stínový ministr financí Jan Mládek z ČSSD oznámil, že ČSSD druhý pilíř zruší. Čtěte více: Stínový ministr financí ČSSD: „2. pilíř penzijní reformy zrušíme“

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 1. 2013 19:09

    Mo (neregistrovaný)

    - sníží se odvod z hrubé mzdy z 28% na 25% což je o 10,71%
    - snižuje se koeficient počtu let pojištění z 1,5 na 1,2 viz. dále citace:

    "Procentní výměra starobního důchodu a invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně se nemění a nadále činí 1,5 % výpočtového základu za každý celý rok doby pojištění. V případě, že se po 31. 12. 2012 bude doba pojištění krýt s dobou účasti na důchodovém spoření, bude procentní výměra starobního důchodu činit 1,2 % výpočtového základu za každý celý rok doby pojištění. Od 1. 1. 2013 se pro výpočet důchodů přiznaných po 31. 12. 2012 použijí upravené redukční hranice. "

  • 2. 1. 2013 21:05

    VlK (neregistrovaný)

    Máte pravdu, ale Z těchto 28 % jde
    a. 8 % na platbu vdovských, sirotčích a invalidních důchodů
    b. 4 % jsou na pokrytí základní výměry
    c. 3,5 % je na pokrytí náhradních dob pojištění
    d. Zbývajících 12,5 % je na pokrytí procentní výměry, ty jediné se budou krátit vstupem do II. pilíře.

  • 2. 1. 2013 23:02

    Mo (neregistrovaný)

    Je jistě zajímavé sledovat jakým způsobem se v souhrnu rozděluje vybrané pojištění, ale individuální výpočet to neovlivní. A to zejména pokud bude i v budoucnu platit stávající metodika výpočtu důchodu, tak vyměřovací základ za pojištěné roky se přepočte na tzv. výpočtový základ a ten se nakonec vynásobí % sazbou, která je v případě že pojištěný je jen pojištěn v průběžném pilíři ve výši 1,5% za každý rok pojištění a nebo 1,2% v případě souběhu průběžného a II.pilíře.
    To spolu s dopadem snížení odvodu a tedy vyměřovacího základu spolu s výše uvedenou změnou bude mít významný vliv na snížení vypočtené individuální části důchodu nejméně o 20% a více.
    Je smutné, že většina těch lidí, kteří vstoupí do druhého pilíře toto pochopí až v době, kdy už nebudou moci vystoupit a nebo až se jim skutečně vypočte důchod z průběžného systému.

  • 5. 1. 2013 10:16

    VlK (neregistrovaný)

    Pokud si v rámci sociálního pojištění platíme 4 různé věci a snížíme odvod do jednoho z nich, ostatní pojištění zůstane. Je logické, že se nám tato dílčí věc sníží víc než celkový odvod.
    Házet procenty (30%, 20% je snížení procentuální výměry) si na rozdíl od vás nedovolím. Ale celkový důchod se skládá se základní výměry, cca 2000Kč a procentuální výměry, která se krátí o 20%. (Pokud průměrný důchod je cca 8000Kč, je to 6000Kč na procentuální výměru, např. 40 let po 1,5% z 10000Kč. Takže po zkrácení bude důchod 2000+ 4800=6800. což je cca 15% snížení pro TENTO zjednodušený konkrétní příklad, který zahrnuje účast po CELOU dobu pojištění - 18-letý hoch.) V ostatních případech se krátí jen za část pojištění - od ted do důchodu. Pro všechny ostatní je tu kalkulačku jak moc se to na jejich důchodu projeví na http://duchodovakalkulacka.mpsv.cz/www/ Mě např. vychází snížení o 11,4%, ale k tomu budu mít důchod z vyvedených 3%, který mi to dorovná ( a samozřejmě i důchod z přidaných 2%)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).