Hlavní navigace

Dražší ropa žene výš i průmyslové ceny. Doplatíme na to i my

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 7. 2013

Dražší ropa tlačí na růst průmyslových cen. Zčásti se pak promítnou do peněženky konečným spotřebitelům. Ceny farmářů se například v červnu oproti minulému měsíci zvýšily podle statistik o 0,7 %. Průmyslníci zdražili pouze o desetinu procenta. V porovnání s loňskem ceny zemědělských výrobců vzrostly o 7,3 % a ceny průmyslových výrobců o 0,7 %. Stavební práce naopak zlevnily v meziročním i meziměsíčním porovnání.

Ceny zemědělských výrobců rostou pomalejším tempem již třetí měsíc v řadě. V červnu vzrostly již o „pouhých“ 7,3 %, kdy razantnější růst cen brambor nedokázal převážit nižší tempo růstu cen obilovin. Pšenice je od března měsíc co měsíc levnější a odhady sklizní navíc naznačily, že letošní úroda by mohla být podstatně lepší než ta loňská, okomentoval vývoj analytik GE Money Bank Filip Fyrbach s tím, že na druhou stranu existují i důvody proč by cena pšenice už dál klesat meziměsíčně neměla. Současná nízká cena motivuje kupce a poptávka by se měla obnovit. Především od Egypta (největší dovozce pšenice na světě) se čeká, že v nejbližší době opět naplní „poloprázdné“ sklady, vysvětlil Fyrbach.

Ze statistik také vyplývá, že nejrychleji rostou stále ceny potravin, elektřiny a zásobování vodou. Příčinu vyšší průmyslové inflace mezi nimi nehledejme, protože tempa růstu těchto produktů jsou od začátku roku velmi stabilní. Za červnové zrychlení růstu cen mezi průmyslníky mohu především ceny koksu a rafinovaných ropných produktů, uvedl Fyrbach, podle kterého v červenci ceny ropy na světových trzích začaly opět růst kvůli nepokojům v Egyptě nízkým americkým zásobám, což se už projevuje u čerpacích stanic. V červenci se podle něj situace opět promítne do cen průmyslových výrobců.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).