Hlavní navigace

Dostupnost úvěrů se ve druhém čtvrtletí zhoršila u podniků i domácností

Sdílet

Lenka Kašparová 14. 7. 2020

Dostupnost úvěrů se ve druhém čtvrtletí letošního roku výrazně snížila, a to jak u domácností, tak podniků. Vyplývá to z šetření České národní banky. Banky zpřísnily úvěrové standardy pro poskytování úvěrů kvůli očekávání zhoršení ekonomického vývoje. Současně však zaznamenaly nižší poptávku po úvěrech. U firemních úvěrů byl hlavním důvodem nižší zájem o investiční úvěry a úvěry pro fúze a akvizice, poptávka po provozních úvěrech naopak mírně vzrostla.

Také za nižší dostupností úvěrů na bydlení stojí především špatné prognózy budoucího ekonomického vývoje a vývoje na trhu nemovitostí. Česká národní banka v průběhu druhého čtvrtletí sice zrušila svá doporučení ohledně příjmových limitů, což podmínky pro poskytování úvěrů domácnostem mírně zlepšilo, celkově převážily jiné faktory jako vyšší požadavek na zástavu nemovitostí, LTV či uznávání příjmů žadatelů. Obdobné faktory hrály roli také spotřebitelských úvěrů, u kterých zpřísnění standardů ovlivnily horší ekonomické vyhlídky.

Vzhledem k nejistém ekonomickým vyhlídkám se dostupnost úvěrů v příštím čtvrtletí patrně dále sníží. Většina bankovního trhu také vnímala menší poptávku jak po úvěrech na bydlení, tak spotřebitelských úvěrech, a to zejména z titulu nižší důvěry domácností. Část bankovního trhu čeká, že se standardy pro poskytování úvěrů domácnostem ve třetím čtvrtletí dále mírně zpřísní, říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank N.V.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).