Do roku 2020 se Paříž a další francouzská města uzavřou starším vozům

18. 1. 2017

Sdílet

Do roku 2020 už do Paříže a dalších měst nebudou mít povolen vjezd auta vyrobená před rokem 2011. Počítá s tím vedení města a francouzské ministerstvo životního prostředí. Tamní radnice také plánují v budoucnu umožnit vjezd pouze hybridním vozidlům a ideálně jen elektromobilům. Informace vyplývají ze zprávy Asociace ÚAMK, podle které je v Evropě celkem asi 200 měst, která řeší své ekologické problémy i cestou zavádění nízkoemisních zón.

Je to zjevný trend, který bude nadále pokračovat, a s nímž je třeba počítat jak teď, tak především v blízké budoucnosti, odhadl prezident ÚAMK Oldřich Vaníček.

Od ledna 2017 se také Paříž definitivně uzavřela pro všechna vozidla registrovaná před lednem 1997 a motocykly před 1. červnem 2000. Zákaz platí pro pracovní dny od 8 do 20 hodin. Loni v červenci byly také zavedeny ekologické plakety. Do konce září fungovaly na dobrovolné bázi, od 1. října už za jejich absenci hrozila pokuta 35 euro. Od 1. ledna se pokuta zvýšila na 68 euro, pro nákladní automobily a autobusy pak 135 eur.

Od dubna 2017 se povinnost bude vztahovat i na cizince a jejich dopravní prostředky (dvoustopé i jednostopé).

Město nad Seinou ohraničilo území, kam nelze vjet bez plakety od městského okruhu (Boulevard Péripherique) směrem k centru. Celkem je zavedeno 6 barevných ekologických plaket (označených jako Crit´Air), vysvětluje zpráva ÚAMK s tím, že vjezd bez omezení umožňuje zelená plaketa (pro elektromobily a vozidla na vodíkový pohon). Fialová plaketa se vydává vozidlům s benzinovým motorem splňujícím emisní normy Euro 5 a 6 (osobní vozidla vyrobená po lednu 2011, u nákladních vozidel a autobusů po lednu 2014).

Žlutá známka platí pro motocykly uvedené do provozu od ledna 2007 (Euro 3), pro automobily s benzinovým motorem splňující Euro 4 (uvedeny od ledna 2006) a diesely splňující Euro 5 a 6 (výroba od ledna 2011). Oranžovou plaketu dostávají motocykly vyrobené od 1. července 2004 s Euro 2, osobní automobily s benzinovými motory Euro 2 a 3 (produkce od ledna 1997) a diesely Euro 4 (výroba od ledna 2006), autobusy atd. s diesely Euro V (od října 2009).

Tmavě hnědé a černé viněty se týkají vozidel s dieselovými motory splňujícími normy Euro 3 a 2 (rok výroby od ledna 1997). U motocyklů od roku výroby 2000.

Vozidla staršího data nemají šanci plaketu získat a neměla by tedy vůbec vjíždět do vnitřní části Paříže (sjíždět z Boulevardu Péripherique směrem do centra).

Plakety vydává příslušný orgán města na základě dotazníku odeslaného z webu www.crit-air.fr, po ověření uvedených informací a úhradě poplatku 4,18 eur (plaketa přijde poštou). Od března 2017 mohou o plaketu požádat i zahraniční motoristé a od dubna 2017 už pro ně bude povinná.

Plaketa bude platná po celou dobu životnosti automobilu, případně do okamžiku, dokud bude čitelná. Samozřejmě musí být umístěna na vnitřní straně čelního skla motorového vozidla, dodal Vaníček.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).