Hlavní navigace

Do ePortálu se budou moci dostat i lidé bez datové schránky

Gabriela Hájková

Česká správa sociálního zabezpečení chce zpřístupnit data ePortálu i pojištěncům bez datových schránek a motivovat je k přechodu na elektronickou komunikaci s úřadem.

Za tímto účelem je ČSSZ připravena, v součinnosti s ministerstvem práce a sociálních věcí a ministerstvem vnitra, podniknout další kroky a pomocí vlastních autentizačních údajů umožnit plošný přístup občanům ke službám ePortálu ČSSZ, vysvětlil ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun a dodal, že cílem je elektronické podání zefektivnit a nabídnout elektronickou komunikaci s ČSSZ, aniž by musel pojištěnec mít datovou schránku nebo si pořizovat kvalifikovaný certifikát.

To, že si necháte zřídit přístup ke svému ePortálu ale neznamená, že byste pak museli na OSSZ dávat podání výhradně elektronicky. Zavedení nové možnosti vydávat vlastní přístupové údaje k ePortálu ČSSZ na dobrovolnosti elektronické komunikace s ČSSZ nic nezmění, k tomu by byla třeba změna příslušné zákonné úpravy, ubezpečila server Měšec.cz mluvčí ČSSZ Jana Buraňová, která vysvětlila, že vydávání přístupových údajů bude znamenat jen rozšíření možností pro veřejnost, jak s úřadem komunikovat. Záměrem ČSSZ je nabídnout takové prostředí a podmínky, aby si sami lidé zvolili elektronickou cestu. Elektronická komunikace občanů s ČSSZ i okresními správami sociálního zabezpečení je podle současné právní úpravy dobrovolná, a to dokonce i pro ty, kdo disponují datovou schránkou, dodala.

Nejvíce se uživatelé ePortálu zajímají o svůj informativní osobní list důchodového pojištění a kontrolují i přehled dob důchodového pojištění. Mohou zde ale najít i. informace o stavu a průběhu vyřizování žádosti o dávku nemocenského pojištění, informace o stavu pohledávek na pojistném a penále, informace o výši a druhu pobíraného důchodu, zaslání žádostí nebo podání tiskopisů apod.

Našli jste v článku chybu?