Hlavní navigace

Do ePortálu se budou moci dostat i lidé bez datové schránky

Sdílet

Česká správa sociálního zabezpečení chce zpřístupnit data ePortálu i pojištěncům bez datových schránek a motivovat je k přechodu na elektronickou komunikaci s úřadem.

Za tímto účelem je ČSSZ připravena, v součinnosti s ministerstvem práce a sociálních věcí a ministerstvem vnitra, podniknout další kroky a pomocí vlastních autentizačních údajů umožnit plošný přístup občanům ke službám ePortálu ČSSZ, vysvětlil ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun a dodal, že cílem je elektronické podání zefektivnit a nabídnout elektronickou komunikaci s ČSSZ, aniž by musel pojištěnec mít datovou schránku nebo si pořizovat kvalifikovaný certifikát.

To, že si necháte zřídit přístup ke svému ePortálu ale neznamená, že byste pak museli na OSSZ dávat podání výhradně elektronicky. Zavedení nové možnosti vydávat vlastní přístupové údaje k ePortálu ČSSZ na dobrovolnosti elektronické komunikace s ČSSZ nic nezmění, k tomu by byla třeba změna příslušné zákonné úpravy, ubezpečila server Měšec.cz mluvčí ČSSZ Jana Buraňová, která vysvětlila, že vydávání přístupových údajů bude znamenat jen rozšíření možností pro veřejnost, jak s úřadem komunikovat. Záměrem ČSSZ je nabídnout takové prostředí a podmínky, aby si sami lidé zvolili elektronickou cestu. Elektronická komunikace občanů s ČSSZ i okresními správami sociálního zabezpečení je podle současné právní úpravy dobrovolná, a to dokonce i pro ty, kdo disponují datovou schránkou, dodala.

Nejvíce se uživatelé ePortálu zajímají o svůj informativní osobní list důchodového pojištění a kontrolují i přehled dob důchodového pojištění. Mohou zde ale najít i. informace o stavu a průběhu vyřizování žádosti o dávku nemocenského pojištění, informace o stavu pohledávek na pojistném a penále, informace o výši a druhu pobíraného důchodu, zaslání žádostí nebo podání tiskopisů apod.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 2. 2016 10:14

  pet (neregistrovaný) ---.artisys.cz

  > Záměrem ČSSZ je nabídnout takové prostředí a podmínky, aby si sami lidé zvolili elektronickou cestu.

  Raději komunikuji elektronicky, protože je to rychlejší a pro obě strany pohodlnější. Ale pokud někdo začne vymýšlet různé paskvily (DS, předražené podpisy fungující nejlépe jen z Woken, ...) tak se tomu bráním jak jen to jde.

 • 4. 2. 2016 19:46

  miki (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Vy DS/el. podpis nazýváte paskvily, ale jak jinak chcete jednoznačně identifikovat občana vůči státu?
  Jiný způsob tady prostě není. DS jako jediný systém má bránu, kterou lze použít odjinud a zároveň státu garantuje, že jste opravdu ten, za koho se vydáváte.
  Asi těžko postavíte systém s citlivými daty na autorizaci přes FB, Google, Seznam.cz atd.
  Navíc to, že ČSSZ umožní jiný způsob přihlášení bude za cenu nemalých nákladů daňových poplatníků. Provoz SMS brány, nebo evidence na pobočkách, registrační formuláře atd. bude něco stát.
  Pokud si to každý úřad bude dělat sám, je to k ničemu.
  Možná pomůžou elektronické občanky po vzoru Slovenska, ale to bude kdo ví kdy. Bohužel to bude povinné i pro ty, co tomu nerozumí a všechny PINy si napíšou na tu kartu, což je cesta do....

 • 5. 2. 2016 23:26

  Tomáš Marný

  Máte patrně problém s chápáním psaného textu, že? Dle vašeho předřečníka není paskvil elektronický podpis, ale PŘEDRAŽENÝ elektronický podpis.

  Dokud to bylo za nějakých 160,- Kč, měl jsem ho také. Byť jenom k podání daňového přiznání, jinak byl naprosto k hovnu. Na podání mailem s elektronickým podpisem mně soudruzi z ouřadu odpověděli dopisem do vlastních rukou na doručenku, pro který jsem si musel na poštu.

  Po zdražení elektronického podpisu na 4 kila se na něj můžu vy... Daňové přiznání podám zase elektronicky a to jedno vlastnoručně podepsané lejstro, co musím na finančák doručit, tam za 350,- Kč dovezu taxíkem - takže mně ještě pajcka zbyde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).