Spočítejte si...

Zavřít

Dlužíte? Napište nám vaše zkušenosti.

Finanční server Měšec.cz připravuje druhé vydání analýzy zadluženosti v České republice. Na její přípravě se můžete svými zkušenostmi podílet i vy.

Sobotka: Můj největší úspěch je zpomalení tempa zadlužování Německo zažívá další skandál se zkaženým masem        
uživatel si přál zůstat v anonymitě
4. 9. 2006 10:15 Nový

novomanželské půjčky od ČS

celé vlákno
Ještě než stačila zrušit OF / ODS novomanželské půjčky, stačili jsme si vybrat u České spořitelny tehdejší limit. Dle smlouvy bychom měli mít půjčku již zaplacenu, ovšem ve skutečnosti ještě splácíme. Proč?
Původní splátkový kalendář nepočítal s tak agresívními poplatky, jaké ČS zavedla po převzetí rakouskou Erste Bank. Ve smlouvě o půjčce je sice odvolávka na ceník, ale ten tehndejší. A tam tak vysoké poplatky neexistovaly. Díky těmto navýšeným poplatkům formou měsíčních splátek splácíme z velké části poplatky bance, samotnou jistinu pak o to méně.
Kdo porušuje pravidla, když ne vlastní vinou půjčku v původně plánované době nesplatíme a spořitelně zaplatíme daleko více, než bylo původně stanoveno?
V současné době je již splácení ošetřeno (musí se uvádět RPSN, kolik za úvěr zaplatíme navíc atd.) ale na takovéto případy nikdo zřejmě nemyslel. Novomanželské půjčky se poskytovaly na 10 - 15 i 20 let, takže ještě nějakou dobu "pojedou".
Nechce se mi půjčku doplácet jednorázově nebo vyššími splátkami dojít dřív ke konci, jde mi o dle logiky obyčejného občana o neoprávněné obohacení banky v důsledku delšího trvání doby úvěru, než měl trvat.
Radek
Radek (neregistrovaný)
4. 9. 2006 10:39 Nový

Re: novomanželské půjčky od ČS

celé vlákno
Neodůvodněné obohacení banky? Nemyslím si. Jaký úrok máte? Jaká byla inflace v 90. letech? - jinými slovy, banka na vaší novomanželské půjčce nevydělala, spíš naopak. Inflace vám ji krásně pomohla splatit.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
4. 9. 2006 14:48 Nový

Re: novomanželské půjčky od ČS

celé vlákno
Spořitelna na novomanželských půjčkách vydělávala. Ale asi nemohla hrabat tak, jak si představovala.
Novomanželské byly úročeny tuším 2,5 %. Kolik vám dá nebo dala spořka na vkladní knížce nebo jiném vkladovém produktu? Když k tomu připočítáte poplatek za vedení půjčkového účtu (tuším, že byl nebo je nebo bude mezi 350 a 500 / rok), pak při splátce třeba 100 měsíčně platíte bance víc za vedení půjčky, než na jistinu.
Nikdo mi tedy půjčku nepomohl splatit, když ji ještě splácím! Zvláště ne pak inflace.
Pokud velmi zjednodušeně spočítám např. 30ti tisícovou půjčku za 2,5 %, vyjde mi navýšení 750 Kč ročně. kromě nich mi je však naúčtován zmiňovaný poplatek /mezi 350 a 500/, takže těch 30 tisíc se za 10 - 15 -20 let pěkně navýší!

Bohužel jste nepřišel na to, jak je díky bance porušována délka splatnosti úvěru.