Hlavní navigace

Den daňové svobody bude letos o dva dny dříve než loni

Sdílet

Letos vychází Den daňové svobody na 2. červen. Je to den, od kdy přestaneme pracovat na  veřejné výdaje (tedy jakési virtuální období 100% zdanění) a začneme vydělávat na sebe. Práce pro stát letos potrvá o dva dny méně než loni, tedy 153 dní a to kvůli hospodářskému růstu a přestupnému roku. Informace vyplývají ze zprávy Liberálního institutu.

I letos Den daňové svobody posouvá správným směrem, ale opět jsme svědky toho, že posun není způsoben přístupem vlády k fiskální politice, vysvětlil Petr Koblovský, ředitel Liberálního institutu s tím, že výpočet je zde založen na podílu veřejných výdajů na hrubé produkci v daném roce a vláda v něm může ovlivnit čitatel zlomku, tedy výdaje – ty však podle něj kontinuálně rostou. Pokud nebude apetit státních institucí utrácet peníze daňových poplatníků klesat, což s nástupem zákona o státní službě zjevně nelze očekávat, je pravděpodobné, že Den daňové svobody „oslavíme“ až o prázdninách, dodal Koblovský.


Liberální institut

Zde vypočtený Den daňové svobody je o čtyři dny za průměrem OECD

Podle Liberálního institutu nejdříve daňovou svobodu opět slavili v Jižní Koreji (28.4.) a Švýcarsku (5.5.). Nejdéle si naopak počkají ve Finsku (2.8.) a Řecku (27.7.).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).