Hlavní navigace

Deficit státního rozpočtu může dosáhnout 170 miliard, šrotovné ale bude

Sdílet

Redakce 25. 5. 2009

Deficit státního rozpočtu na příští rok se může pohybovat v rozmezí 160 až 170 miliard korun, uvedl nový ministr financí Eduard Janota v nedělních Otázkách Václava Moravce. Připustil tak o něco vyšší deficit, než si představovala původní vláda, která jej chtěla udržet pod 150 miliard korun. Tak vysoký deficit by dosáhl 4,75 procenta HDP, čímž by došlo k porušení maastrichtských kritérií. Pokud by ministr nezavedl omezující opatření, dostal by se deficit rozpočtu až přes 220 miliard korun.

Podle Janoty má ministerstvo financí jen omezené možnosti deficit regulovat, ovlivnit jej může asi z 18 až 19 procent. Rozpočty resortů tak bude krátit v rozmezí 5 až 20 procent. Ministr také doporučí zmrazení mezd ve státní správě a státních podnicích.

Ministr financí v pořadu také potvrdil, že úřednická vláda je připravena spustit šrotovné. Na šrotovné půjde 2,5 miliardy korun a spuštěno bude "až bude vhodná chvíle“, řekl ministr. Zatím prý Česká republika využívá šrotovné v jiných zemích, to se ale může změnit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).