Hlavní navigace

Dánsko míří k dobrovolné ekonomice bez hotovosti

Sdílet

Arsen Lazarevič 7. 5. 2015

Zatímco ve Švédsku či Norsku se uvažovalo o zrušení hotovosti a zavedení bezhotovostní ekonomiky, v Dánsku na to chtějí jít jinak. Zdejší vláda navrhla osvobodit vybrané maloobchodní prodejce od příjímání plateb v hotovosti.

Hotovost by tak od příštího roku nemuseli přijímat například prodejci oděvů, čerpací stanice či restaurace. Jelikož drtivá většina plateb v této zemi probíhá bezhotovostně, je velmi pravděpodobné, že velká část z těchto obchodů zruší možnost příjímání hotovosti.

Podle organizace Finansraadet, která zastupuje zájmy dánských finančních institucí, by odchod od hotovosti vedl k úsporám obchodníků za bezpečností opatření a čas, který je nutný vynaložit při manipulaci s hotovostí.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 5. 2015 22:49

  Jarda (neregistrovaný) ---.vscht.cz

  Je treba co nejrychleji zrusit hotovost, banky si pak nastavi zaporne uroky, to bude raj na zemi.

 • 19. 5. 2015 12:52

  Jogi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Pokud obchodník zcela dobrovolně přejde na bezhotovostní placení, tak je správné, že tam může udělat lefálně, ale žádné úlevy a malé pokopávání směrem k bezhotovostnímu placení rozhodně nechcu. Pokud máme platit hezhotovostně, nechť lidé platí bezhotovostně a obchodníci určí platbu s hotovostní. Žádné úlevy daní a podobně. Sám obchodník může a nemusí se připravit tímto krokem o zisk, jestli se mu to vyplatí ať zjistí on sám.

  Nelíbí se mě hlavně nadpis--- dobrovolně, přitom stát uleví obchodníkům, to moc dobrovolné není a narušuje to přeci svobodu těch co chtějí platit i nadále hotovostně, není pravda?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).