Hlavní navigace

Daně pro bohaté jsou moc vysoké? Češi si to nemyslí

Sdílet

Pouze 13 % Čechů považuje daně lidí s vysokými příjmy u nás za vysoké. Vyplynulo to z listopadového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění, který zjišťoval, co veřejnost soudí o výši daní, pokud jde o lidi s vysokými, s průměrným i a s nízkými příjmy.

Z šetření dále vyplynulo, že 27 % respondentů považuje daně pro lidi s vysokými příjmy za přiměřené a 50 % za nízké. Pouze 14 % dotázaných si myslí, že jsou tyto daně příliš nízké.

Daně lidí s průměrným příjmem jsou přibližně dvěma pětinami (39 %) občanů hodnoceny jako vysoké a polovina (50 %) občanů je hodnotí jako přiměřené. Za nízké je označují 3 % dotázaných.

Daně lidí s nízkým příjmem vidí tři pětiny (60 %) občanů jako vysoké, více než čtvrtina (28 %) jako přiměřené a 3 % jako nízké. Většina veřejnosti tedy nepovažuje rozložení daňového břemene mezi jednotlivé příjmové skupiny obyvatelstva za příliš spravedlivé. Nadměrnou zátěž nesou podle převládajícího mínění lidé s nízkými příjmy, přičemž výše daní u skupiny lidí s vysokými příjmy je nejčastěji pokládána za nízkou.

V porovnání s minulým šetřením z listopadu 2014 se postoje ke zdanění statisticky významně neposunuly.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).