Další lahůdka z předváděcích akcí: Na zboží si počkáte dva roky

17. 9. 2014

Sdílet

Podle sdružení dTest už jsou si návštěvníci předváděcích akcí většinou vědomi svého práva do 14 dnů odstoupit od nákupu zboží. Společnost Zepter nyní přišla s novinkou, která tyto snahy návštěvníků předváděcích akcí může znemožnit, respektive je o dva až tři roky odsunout. Kromě platby v hotovosti a na splátky nabízí zájemcům o zboží také třetí variantu – Zepter Splátky. Jedná se vlastně o rozložení kupní ceny do několika splátek. Hlavně se ale hodně načekáte. Zboží totiž dostanete až po zaplacení poslední splátky, což podle smlouvy bývá až po dvou letech. Výjimkou nejsou ani roky tři. Společnost se po doplacení kupní ceny zavazuje dodat zboží do 30 dnů, čekání se tak prodlužuje o další měsíc, popisuje mechanismus těchto splátek Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu s tím, že společnost si vyhrazuje právo zrušit smlouvu z důvodu ukončení výroby spláceného zboží. 

Spotřebitel je tak sice podle zákona oprávněn od smlouvy odstoupit ve lhůtě 14 dnů od převzetí zboží, nicméně tato příležitost se naskytne nejdříve po dvou letech. Až doplatí poslední měsíční splátku, počká si měsíc na dodání zboží a teprve poté může smlouvu zrušit a požadovat vrácení kupní ceny. Spotřebitel tak má právo na odstoupení a společnost Zepter ho o tomto právu i poučí, ale na možnost jeho uplatnění si počká. 

Ústavní soud ČR se již dříve opakovaně postavil na stranu spotřebitelů, když nároky společnosti Zepter nepřiznal pro rozpor s dobrými mravy, principem důvěry a právní jistoty. Ústavnímu soudu nejvíce vadila právě ujednání o smluvní pokutě a neúměrné oddálení dodávky zboží vázané na úplné doplacení kupní ceny. Obecné soudy poukázaly také na nepřiměřenou výši smluvní pokuty, popisuje zpráva sdružení dTest s tím, že ve formulářových smlouvách společnosti Zepter však tyto sporné podmínky najdeme i dnes. Zatímco spotřebiteli hrozí za porušení povinnosti zaplatit kupní cenu, a to za každou opožděnou splátku, pokuta ve výši 25 % z ceny zboží koupeného za desítky tisíc korun, nesplní-li společnost povinnost dodat zboží v dohodnuté době, žádná smluvní sankce ji nečeká, uvádí zpráva. 

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).