Hlavní navigace

ČSSZ začne vyplácet slíbených 5000 Kč důchodcům v řádu dnů

Sdílet

Veronika Němcová 30. 11. 2020

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) začne v řádu dnů vyplácet mimořádný jednorázový příspěvek pro důchodce ve výši 5000 Kč. Vyplácet jej bude samostatně (mimo splátku samotného důchodu), v intervalu od 30. 11. do 8. 12. 2020. Výplata proběhne stejným způsobem, jakým byla důchodci vyplacena listopadová běžná splátka důchodu (nejčastěji na bankovní účet nebo hotově).

Od odeslání platby bude příspěvek připsán na bankovní účet důchodce zpravidla během dvou až tří pracovních dnů, informovala ČSSZ. Dále se bude příspěvek vyplácet prostřednictvím složenky typu B, které budou doručeny dle režimu České pošty do 15. 12. 2020.

Poživatelé důchodu, kterým dosud nebyla zařízena běžná lhůtová výplata (týká se zejména rozpracovaných nových žádostí o přiznání důchodu, opětovných přiznání, obnovy výplaty apod.), obdrží jednorázový příspěvek důchodci do jednoho měsíce po zařízení/obnově lhůtové výplaty, uvedla ČSSZ v tiskové zprávě. Ohledně výplat do ciziny podle ČSSZ není možné jednoznačně stanovit termín výplaty.

Mimořádném jednorázovém příspěvku, harmonogram výplat. (30.11.2020)

Mimořádném jednorázovém příspěvku, harmonogram výplat. (30.11.2020)

Podmínky pro vyplacení jednorázového příspěvku:

  • nárok na příspěvek mají všichni, kdo v listopadu pobírali důchod nebo o jeho výplatu od listopadu včas požádali (Pokud ale nárok na důchod během listopadu 2020 nezanikl. To mohlo nastat jednak u invalidních důchodů, a jednak u pozůstalostních (sirotčích, vdovských, vdoveckých).
  • příspěvek je určen starobním důchodcům, invalidním důchodcům, vdovcům a vdovám i sirotkům,
  • při případném souběhu několika typů důchodů bude vyplacen pouze jednou,
  • kompenzace se bude vyplacen automaticky. Nebude tak nutné o ni žádat a částka se bude vyplácet celá najednou,
  • příspěvek nesmí zabavit exekutor, nebude podléhat dani z příjmu, ani se nebude započítávat jako příjem pro účely stanovení nároku na sociální dávky. Nikomu se tak nezkrátí například příspěvek na bydlení.
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).