Hlavní navigace

ČSOB loni klesl zisk o polovinu

Sdílet

Veronika Němcová 11. 2. 2021

Skupina ČSOB loni klesl zisk o 57 % na 8,5 miliardy korun v důsledku pandemi koronaviru. Objem klientských úvěrů, vkladů a aktiv pod správou meziročně vzrostl.

Nižší čistý zisk skupiny ČSOB byl způsoben růstem objemu opravných položek k úvěrům a poklesem provozních výnosů. Meziroční porovnání také negativně ovlivnila vyšší základna roku 2019, na které se projevily jednorázové výnosy z přecenění podílu v ČMSS a prodeje ČSOB Asset Management. Bez zmíněných mimořádných faktorůa dopadů konsolidace ČMSS by byl čistý zisk podle skupiny meziročně nižší o 51procent.

Kvalita úvěrového portfolia podle ČSOB zůstala vysoká, vyšší náklady na úvěrové riziko odrážejí očekávané dopady zhoršeného ekonomického vývoje kvůli covid-19. Tvorba opravných položek k úvěrům se zvýšila na 5,6 miliardy Kč. Podíl úvěrů v selhání z celého portfolia úvěrů byl na konci loňského roku nízkých 2,26 procenta.

Přes horší ekonomickou situaci loni rostl zájem o úvěry i vklady. Celkové úvěrové portfolio meziročně narostlo o 2 procenta díky růstu retailového segmentu včetně úvěrů na bydlení. Úvěry na bydlení, tedy hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, meziročně stouply o pět procent. Objem vkladů se zvýšil o 12 procent a objem aktiv pod správouse zvedl o 5procent.

Do Skupiny ČSOB patří banky ČSOB a Hypoteční banka, ČSOB Penzijní společnost, Českomoravská stavební spořitelna, ČSOB Leasing a ČSOB Factoring.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).