Hlavní navigace

ČR vývojem daní následuje celosvětový trend

Sdílet

Gabriela Hájková 2. 12. 2009

Finanční krize a následný hospodářský útlum nutí vlády zvyšovat nepřímé daně a podle výsledků průzkumu KPMG se také celosvětově rozšiřuje daňová základna u daně z příjmů právnických osob. Dlouhodobý pokles sazeb korporátní daně se podle analýzy v Evropě a Latinské Americe zastavil. KPMG připouští, že zastavení trendu může být jen dočasnou pauzou před tím, než konkurenční tlaky zas vlády přinutí korporátní daně snížit. Existují však jasné známky toho, že jakékoli další snížení bude pravděpodobně vykompenzováno rozsáhlým omezením daňových úlev a přísnějším vymáháním, uvádí zpráva KPMG.

Česká republika se z hlediska výše sazby korporátní daně řadí pod evropský průměr. Česká republika pokračuje v daňové oblasti správným směrem a víceméně sleduje celosvětový trend. Zvýšila mírně nepřímé daně a více tak zatížila spotřebu a na druhou stranu snížila pro rok 2010 přímé zdanění právnických osob. To pomůže podnikatelskému sektoru lépe bojovat s krizí, uvedl Jan Žůrek, partner odpovědný za daňové poradenství ve společnosti KPMG Česká republika.

Z hlediska nepřímých daní se ČR naopak pohybuje v pásmu evropského průměru. Od roku 2010 se například zvýší sazba DPH z 9% úrovně na 10 %. Toto pásmo daně se vztahuje například na potraviny, knihy, noviny nebo veřejnou dopravu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).