Hlavní navigace

ČR si na žebříčku konkurenceschopnosti o dvě příčky polepšila

Sdílet

ČR si o dvě příčky polepšila na žebříčku konkurenceschopnosti. Mezi novými členskými zeměmi EU získala nejlepší pozici. Vyplývá to ze žebříčku švýcarského institutu IMD, který porovnává konkurenceschopnost 61 ekonomik světa. Na první místo se letos posunul Hongkong následovaný Švýcarskem, na třetí pozici se propadly USA.

Česká republika je na 27. místě a mezi novými členskými zeměmi a všemi středo- a východoevropskými ekonomikami zahrnutými v průzkumech IMD je první. Česká ekonomika je podle IMD atraktivní díky kvalifikované pracovní síle, nákladové konkurenceschopnosti, úrovni vzdělanosti a spolehlivé infrastruktuře. Ke zlepšení také přispěl rychlý růst ekonomiky v minulém roce a vývoj veřejných financí, vzdělávání a produktivita a efektivita. Pozici ČR naopak oslabovaly oblasti jako legislativa pro podnikání a trh práce.


Institut IMD

Překvapením letošního výsledků je právě pokles Spojených států, které minulý rok vedly tabulku. Podle prof. Artura Brise, ředitele IMD World Competitiveness Center, hrál v případě Hongkongu hlavní roli závazek podporovat příznivé podnikatelské prostředí a v případě Švýcarska pak kombinace malé velikosti ekonomiky a snahy o orientaci na kvalitu.

Ze zemí EU se nejlépe umístilo Švédsko (z 9 na 5. pozici), v první desítce skončilo také Dánsko (6. místo), Irsko (7. místo) a Nizozemsko (8. místo). Mírně si polepšila Velké Británie (18. místo), Německo naopak pokleslo na 12. místo. Francie, Španělsko, Itálie a Portugalsko skončily dokonce až v druhé půlce žebříčku.

Pozice evropských zemí se celkově zlepšila díky výraznějšímu zlepšení ve střední a východní Evropě a mírnému pozitivnímu posunu v západní Evropě, naopak Asie zaznamenala pokles konkurenceschopnosti. Ze zemí BRICS získaly vyšší pozici Indie (41. místo), Rusko (44. místo) a JAR (52. místo), ke zhoršení došlo v případě Brazílie (57. místo) a Číny (22. místo). Na posledním 61. místě mezi srovnávanými ekonomikami skončila opět Venezuela, uvádí zpráva k výsledkům.

Další informace k výsledkům a metodám hodnocení najdete na webu IMD. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).