Hlavní navigace

Česká republika obsadila 28. příčku v konkurenceschopnosti ekonomik

Sdílet

Redakce 15. 5. 2008

Česko si letos v žebříčku konkurenceschop­nosti světových ekonomik polepšilo o čtyři místa, dostalo se tak v přehledu 55 ekonomik na 28. příčku. Žebříček je sestavovaný od roku 1989 švýcarským Institutem pro rozvoj managementu (IMD) podle indexu konkurenceschop­nosti ekonomik. Ten porovnává a hodnotí 331 různých kritérií rozdělených do čtyř základních oblastí – ekonomický rozvoj, efektivita vlády, podniková sféra a infrastruktura. Kromě statistických údajů do žebříčku vstupují také subjektivní hodnocení vrcholných manažerů v jednotlivých zemích.

Pořadí na prvních třech místech indexu se proti roku 2007 nezměnilo. Na čele žebříčku jsou i nadále Spojené státy, druhé místo patří Singapuru a třetí příčku si udržuje Hongkong. Mezera mezi USA a zeměmi na dalších příčkách se ale podle IMD neustále zmenšuje.

Česká republika je v žebříčku z nových zemí Evropské unie druhá za Estonskem. Slovensko si shodně polepšilo o čtyři místa a nyní se nachází dvě místa za Českem. Největší skok udělalo Slovinsko, které loni zavedlo euro, a polepšilo si tím o osm míst. Ze států visegrádské čtyřky se nejníže umístilo Polsko, i když i to se zlepšilo o osm příček. Pohoršilo si naopak Maďarsko.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).