Hlavní navigace

Česká republika je v první dvacítce nejbezpečnějších zemí světa

Sdílet

Redakce 28. 7. 2008

Česká republika se pro rok 2008 umístila v hodnocení bezpečnosti na 17. místě na světě a v rámci regionu střední a východní Evropy dokonce na pozici druhé. Vyplývá to z hodnocení 140 zemí světa podle tzv. Global Peace Index (GPI).

Hodnota Global Peace Index je výsledkem 24 kvalitativních a kvantitativních ukazatelů. Hodnotí se např. výdaje na zbrojení, vztahy se sousedními zeměmi, míra respektování lidských práv, ekonomická a vzdělanostní situace, riziko teroristických útoků a také kriminalita.

Z hodnocení vyplývá, že nejpokojnější jsou spíše malé země se stabilním demokratickým režimem podpořeným dobrými ekonomickými výsledky. Proto také 16 z nejlepších dvaceti zemí jsou západo- či středoevropské demokracie. Většina z nich je členem Evropské unie. Na prvních třech místech jsou Island, Dánsko a Norsko. Na čtvrtém a pátém místě jsou Nový Zéland a Japonsko. Další příčky opět patří evropským zemím: Irsku, Portugalsku, Finsku, Lucembursku a desítku uzavírá Rakousko. Za nejnebezpečnější země jsou považovány Irák, Somálsko, Súdán, Afganistan a Izrael.

Z hlediska regionu střední a východní Evropy je v čele žebříčku bezpečnosti Slovinsko následované Českou republikou. Na dalších místech jsou Maďarsko, Slovensko a Rumunsko. Druhou pětku tvoří Polsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva a Bulharsko.

Zdroj: CzechTourism

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).