Hlavní navigace

Co si (ne)mohou dovolit inkasní agentury?

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 6. 2016

Způsob vymáhání dluhů inkasními agenturami je podle sdružení dTest mnohdy na hraně únosnosti, když agentury často navyšují dlužné částky o vysoké náklady vymáhacího řízení, o poplatek za správu řízení nebo nicneříkající administrativní poplatek.

Inkasní agentury jsou podnikatelé, stejně jako společnosti, pro které pohledávky vymáhají. Nemají více pravomocí než kdokoli z nás. Nemohou vést žádné skutečné řízení a nárokovat si jakési náklady, myslí si Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTest. Inkasní agentura, která jen zastupuje vašeho věřitele, po vás podle něj maximálně může vyžadovat zákonný úrok z prodlení, rozumně vysokou smluvní pokutu, byla-li ujednána, a případně náklady na zaslání upomínky, ale tím by to podle Zeleného mělo končit.

Existuje-li smlouva a v ní uvedená povinnost jedné ze stran platit určitou částku, neznamená to, že už není potřeba, aby o tom rozhodl soud. Stává se, že dluh už byl dříve splacen nebo vůbec neexistuje. Je-li někdo přesvědčený, že mu dlužíte peníze, může se obrátit na soud nebo jiný povolaný státní orgán. Dokud ten nerozhodne, nikdo po vás nemůže vymáhat údajný dluh, zdůraznil Zelený a připomněl, že skutečné vymáhání, ať chcete platit nebo nechcete, provádí až soudem jen pověřený exekutor.

Pokud vás tedy soud prohlásí za dlužníka, znamená to pro vás i povinnost uhradit náklady spojené se soudním řízením, které jsou ale regulované. Inkasním agenturám podle Zeleného stát žádnou odměnu nepřiznává. Splacení dluhu totiž mohou vynucovat jen státní orgány.

I proto inkasní agentury nesmějí používat slova obsahově podobná jako „exekuce“ či „exekutor“ a přesto výzvy některých inkasních agentur  tento zákaz nedodržují. Hovoří o návštěvě krajského inkasního specialisty, pokud nebudete reagovat na pátrání po hledané osobě. Předpokládá se totiž, že ji na své adrese ukrýváte. Jindy text výzvy zastrašuje varováním, že specialisté agentury na trestní právo šetří, zda nebyl neplacením dluhu spáchán trestný čin, popsal Zelený podle kterého etický kodex mnohých takových agentur připouští vyžadovat od dlužníka náklady agentury spojené s vymáháním. Přitom náklady soudního řízení, kterými agentura jen hrozí, by byly nesporně nižší nebo žádné. Inkasní agentury navíc období před podáním žaloby zbytečně prodlužují a dluh navyšují o úroky z prodlení, dodal Zelený.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).