Hlavní navigace

Co o vás banky najdou v registrech? Třeba i neúspěšné žádosti o půjčku

Sdílet

Do registru dlužníků nahlížejí banky, ale i nebankovní společnosti, které vám poskytují úvěr. Pokud tedy žádáte o půjčku na byt, auto, novou televizi či něco jiného, může se stát, že banka bude v registrech sledovat vaši dluhovou minulost a podle toho se bude odvíjet i následující možnost schválení.

V registrech je například uvedeno i to, že jste neúspěšně obešli všechny banky a ty vám do jedné odmítly půjčit peníze. Kromě toho, že vám pravděpodobně nikdo solidní úvěr nedá, pokud budete mít štěstí a přece jen si úvěr někde sjednáte, předchozí zamítnutí ze strany bank výrazně ovlivní úrokovou sazbu.

Prostřednictvím Bankovního registru klientských informací si banky navzájem vyměňují informace o bonitě a důvěryhodnosti svých klientů. Shromažďují v něm údaje o bankovních pohledávkách a přístup do něj má každý jeho člen, tedy většina českých bank. A nahlédnout do něj smí každý, kdo si u členské banky zažádá o nějaký úvěrový produkt. Obsahuje informace o sjednaných úvěrech, hypotékách, ale také třeba údaje o kreditních kartách nebo kontokorentech.
Zápis v něm zůstává ještě čtyři roky po splacení. Nedokončená nebo stažená žádost pak 1 rok. Předčasné vymazání ze seznamu není možné, můžete si ale zažádat o výpis. Zaplatíte za něj poplatek v řádu stokorun.

V Nebankovním registru klientských informací vše funguje na stejném principu. Členy jsou ale poskytovatelé nebankovních půjček. Nebankovní instituce se tak, podobně jako banky, vzájemně informují o bonitě, důvěryhodnosti a platební morálce svých klientů. V tomto registru zůstává zápis také po čtyři roky. Nedokončená nebo stažená žádost ale jen šest měsíců a každá se posuzuje individuálně. Pokud jste ještě svůj úvěr nesplatili, ani z tohoto seznamu vaše jméno dřív nezmizí. O výpis si můžete požádat za stejných podmínek jako u BRKI.

Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům (SOLUS) slouží k ověření, jestli nejste v prodlení se splácením, případně když chcete získat informace o všech svých dluzích. A tytéž informace o vás se z něj dozvědí i ti, od kterých si chcete půjčit. Negativní záznam v něm budete mít, pokud dvakrát po sobě neuhradíte včas splátku úvěru nebo třikrát po sobě nezaplatíte třeba fakturu za telefon. SOLUS si vás pak nechá v záznamu tři roky a ani zde není předčasný výmaz povolený. Výpis ale může za poplatek opět získat každý.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 5. 2018 9:20

  AAA (neregistrovaný) 89.24.58.---

  SOLUS si vás pak nechá v záznamu tři roky a ani zde není předčasný výmaz povolený.

  .... A co na to bude říkat GDPR? Stejně jako na stokorunové poplatky za poskytnutí výpisu?

 • 22. 5. 2018 16:24

  Tomáš (neregistrovaný) ---.112.242.230.static.b2b.upcbusiness.cz

  Co já si pamatuji tak solus nemá zákonný důvod uchovávat tyto informace. Hned v pátek jim napíšu, pokud neodpoví tak jak chci tak to ihned jde na Úřad pro ochranu osobních údajů. Mazlit se s nimi nebudu

 • 19. 9. 2018 20:19

  Alf (neregistrovaný) 62.209.230.---

  Dobrý den,
  Proč když člověk platí vše poctivě nikdy žádný záznam, a jen kvuli nahlidnuti 4 bank do registru vždycky vše zamitli. Tohle nechápu:-(
  A píšou, že nahlížení vymažou z registru po půl roce už je to rok a stále tam to nahlížení bank furt je? Jak je to možné? Takze zase lež?
  Uměl by někdo na toto mi odpovědět?

 • 10. 10. 2018 18:01

  Meryl (greatfuturefinancialservices@gmail.com) (neregistrovaný) 185.246.210.---

  Hledáte konkrétní nabídku půjčky? Možná zákonný věřitel pro velké půjčky nebo levné a rychlé půjčky ve výši 2% ročně, aby zaplatil za záchranné účty a dluhy? kontaktujte nás teď, greatfuturefi­nancialservices@gma­il.com

 • 23. 5. 2019 8:11

  Martin (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

  Já mám kvůli zamítnutým žádostem v registru problém a to velký, plat mám 30 000 půjčku za 7 200 měsíčně a ted mi nedají hypotéku na pozemek protože mám v registru zamítnutých 5 žádosti, to je strašně blbě řešené a tak nemohu odkoupit pozemek pod barazek outober@seznam.cz to by měli upravit, nejhorší je že člověk si nic nepůjčil a už mu tam dají žádost, no jo to je náš stát co slavnej ale tohle bych určitě řešil.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).