Hlavní navigace

Co o vás banky najdou v registrech? Třeba i neúspěšné žádosti o půjčku

Sdílet

Veronika Doskočilová

Do registru dlužníků nahlížejí banky, ale i nebankovní společnosti, které vám poskytují úvěr. Pokud tedy žádáte o půjčku na byt, auto, novou televizi či něco jiného, může se stát, že banka bude v registrech sledovat vaši dluhovou minulost a podle toho se bude odvíjet i následující možnost schválení.

V registrech je například uvedeno i to, že jste neúspěšně obešli všechny banky a ty vám do jedné odmítly půjčit peníze. Kromě toho, že vám pravděpodobně nikdo solidní úvěr nedá, pokud budete mít štěstí a přece jen si úvěr někde sjednáte, předchozí zamítnutí ze strany bank výrazně ovlivní úrokovou sazbu.

Prostřednictvím Bankovního registru klientských informací si banky navzájem vyměňují informace o bonitě a důvěryhodnosti svých klientů. Shromažďují v něm údaje o bankovních pohledávkách a přístup do něj má každý jeho člen, tedy většina českých bank. A nahlédnout do něj smí každý, kdo si u členské banky zažádá o nějaký úvěrový produkt. Obsahuje informace o sjednaných úvěrech, hypotékách, ale také třeba údaje o kreditních kartách nebo kontokorentech.
Zápis v něm zůstává ještě čtyři roky po splacení. Nedokončená nebo stažená žádost pak 1 rok. Předčasné vymazání ze seznamu není možné, můžete si ale zažádat o výpis. Zaplatíte za něj poplatek v řádu stokorun.

V Nebankovním registru klientských informací vše funguje na stejném principu. Členy jsou ale poskytovatelé nebankovních půjček. Nebankovní instituce se tak, podobně jako banky, vzájemně informují o bonitě, důvěryhodnosti a platební morálce svých klientů. V tomto registru zůstává zápis také po čtyři roky. Nedokončená nebo stažená žádost ale jen šest měsíců a každá se posuzuje individuálně. Pokud jste ještě svůj úvěr nesplatili, ani z tohoto seznamu vaše jméno dřív nezmizí. O výpis si můžete požádat za stejných podmínek jako u BRKI.

Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům (SOLUS) slouží k ověření, jestli nejste v prodlení se splácením, případně když chcete získat informace o všech svých dluzích. A tytéž informace o vás se z něj dozvědí i ti, od kterých si chcete půjčit. Negativní záznam v něm budete mít, pokud dvakrát po sobě neuhradíte včas splátku úvěru nebo třikrát po sobě nezaplatíte třeba fakturu za telefon. SOLUS si vás pak nechá v záznamu tři roky a ani zde není předčasný výmaz povolený. Výpis ale může za poplatek opět získat každý.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).