Hlavní navigace

Jak na daň při prodeji nemovitosti: Co je osvobozené a co musíte zdanit?

Sdílet

Gabriela Hájková 28. 2. 2011

Co s penězi z prodané nemovitosti? Podléhají dani z příjmu nebo jsou osvobozené? Odpověď je možné najít v naší daňové poradně, která je ode dneška opět aktivní.

Prodal jsem byt kde jsme byli s exmanželkou spoluvlastníci. Ona tam měla trvalé bydliště až do prodeje a já jsem si ho změnil cca 2 roky před prodejem. Finanční prostředky z prodeje byly použity na splacení hypotéky, kterou jsme si na tento byt brali. Jaké daně budu muset zaplatit?

Pavel Podlešák, daňový poradce: Pokud jste v bytě měli bydliště 2 roky bezprostředně před prodejem, je příjem z prodeje bytu osvobozen od daně z příjmů. Pokud jste v bytě neměl bydliště 2 roky bezprostředně před prodejem, ale vlastnil jste uvedený byt déle než 5 let, je váš příjem z prodeje bytu také od daně osvobozen.

Pokud nesplníte ani jednu z uvedených podmínek, bude nutné příjem z prodeje bytu zdanit. Do nákladů v tomto případě uplatníne nabývací cenu bytu. Dále bude nutné uhradit daň z převodu nemovitosti, která číní 3% z prodejní ceny, nebo z ceny stanovené znalcem, a to z té, která je vyšší.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).