Hlavní navigace

Co dělat, když vás srazí lyžař, nebo když vy někomu v zahraničí způsobíte zranění?

Sdílet

Se zimními sporty se pojí i určité riziko zranění. Způsobit si jej můžete sami, například nezkušeností, ale i když patříte mezi zkušené lyžaře, může dojít ke srážce s někým, kdo se třeba lyžovat teprve učí. Jak ale reagovat, když ke srážce dojde a někdo je navíc zraněný?

Ať už lyžujete v České republice nebo v zahraničí, vždy se chovejte ohleduplně a přiměřeně vlastním dovednostem. Zdatní lyžaři by si měli uvědomit, že ti méně zkušení nejsou schopni na nebezpečné situace reagovat tak pohotově a jsou do jisté míry nevyzpytatelní. Nezkušení nebo nepříliš pokročilí lyžaři by se zase měli zdržovat na sjezdovkách, které odpovídají jejich dovednostem. V opačném případě ohrožují sebe i ostatní, uvádí Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny.

Na škodu není ani sjednání cestovního pojištění, které vám v případě nehody a zranění může ušetřit velké peníze.

Pokud dojde k situaci, že vás v zahraničí srazí lyžař, je potřeba opatřit fotodokumentaci místa nehody, následků a poškozeného vybavení či vašeho zranění. Poproste také danou osobu a svědky o kontaktní údaje. Jestliže jsou zranění vážnější, zavolejte horskou službu a policii. V případě, že viník nehody nespolupracuje a z místa nehody ujel, volejte policii vždy. Může jít o člověka, který nemá sjednané pojištění odpovědnosti a ví, že veškeré škody, ať už majetkové či fyzické, bude muset hradit ze svého. Pokud dotyčný z místa nehody ujede, podejte co nejdříve trestní oznámení na neznámého pachatele. Jestliže máte podezření, že lyžař, který nehodu způsobil, požil alkohol, trvejte na testu, uvádí Vanda Kýpeť. Jestliže má viník sjednané pojištění odpovědnosti a jeho pojišťovna poskytne plnění, může vám uhradit nejen poškozené vybavení, ale i bolestné, úhradu léčby a případně také ušlý zisk v době pracovní neschopnosti.

Trvejte také na protokolu o nehodě. Pokud je znění dokumentace v cizím jazyce a nebudete mu rozumět, vepište na papír do poznámky, že znění nerozumíte a dokument podepisujete s výhradami.

Pokud je situace opačná a naopak vy způsobíte zranění či poničení vybavení jiného lyžaře, je potřeba, abyste zajistili první pomoc nebo lékařské ošetření. Sraženou osobu požádejte o kontakt a zajistěte si i kontakty na svědky. Poprosit je můžete také o výpovědi. I v této situaci pořiďte fotodokumentaci. Pokud nemáte sjednané pojištění odpovědnosti, budete muset veškeré náklady uhradit ze svého. Zahraniční lyžaři jsou v procesech vymáhání kompenzace za srážku na svahu velmi zběhlí a nekompromisní. Často se vydávají soudní cestou a požadují až statisícové částky. Přeshraniční soudní procesy se navíc mnohdy táhnou déle jak několik měsíců, dodává Vanda Kýpeť.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).