Hlavní navigace

ČNB zvýšila sazby. Mohou mírně zdražit úvěry a růst sazby na vkladových produktech

Sdílet

Česká národní banka (ČNB) na včerejším zasedání podle očekávání poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby o 0,20 procentního bodu. Hlavní úroková sazba, tzv. dvoutýdenní repo, se tak zvyšuje na 0,25 % z dřívějších 0,05 %.

Zvýšení sazeb má podle analytiků symbolický význam. Centrální banka podle nich naznačuje, že končí období hospodářské nejistoty s nízkou inflací a nulovými sazbami a začíná nové období konjunktury s vyšší inflací a zvyšováním sazeb.

Pokud se však podíváme na novou inflační prognózu ČNB, tak nás v nejbližších čtvrtletích žádné výrazné zvyšování sazeb rozhodně nečeká, odhaduje Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta s tím, že to potvrzuje i dlouhodobější výhled na růst sazeb pro rok 2018. Ten naznačuje, že s jejich zvyšováním bude ČNB i nadále velmi opatrná a v roce 2018 by mohla zvyšovat sazby dokonce jen jednou o 0,25 procentního bodu,

Změna sazeb by podle něj v srpnu výrazněji hýbat s kurzem koruny vůči euru neměla, ačkoli s krátkodobým posílením se počítá. Během srpna se obchodování spíše opět stabilizuje nad hladinou 26 CZK/EUR, dodal Novák. 

Zvýšení úrokových sazeb ČNB by z podstaty věci mělo podle Radomíra Jáče, hlavního ekonoma Generali Investments, vést k nárůstu úroků z úvěrů a stejně tak k lepšímu zúročení na spořících účtech. Nárůst úroků (ať již z úvěrů anebo úroků pro střadatele) asi nebude nijak zásadní a je dobré mít na paměti, že reálné úrokové sazby ČNB (tedy výše nominální sazeb očištěných o inflaci) zůstávají záporné a tento stav bude trvat ještě dlouhou dobu, myslí si Jáč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).