Pamětní stříbrná mince bude v prodeji od 26. března 2025, vychází v rámci cyklu Instituce České republiky. Nominální hodnota mince bude 100 Kč.
Nejvyšší soud patří mezi pilíře demokratického právního státu. Svými rozhodnutími chrání práva občanů a posiluje důvěru ve spravedlnost. Proto je nám ctí připomenout jeho význam touto pamětní mincí,
říká členka bankovní rady České národní banky Karina Kubelková.
Podoba nové pamětní mince vzešla z umělecké soutěže, bankovní rada ČNB na základě doporučení odborné komise vybrala návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů.
Na lícní straně mince je v horní části kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku České republiky v rámečku. V dolní části mince je část fasády se vstupním portálem budovy Nejvyššího soudu v Brně.

Stříbrná pamětní mince v nominální hodnotě 100 Kč s motivem Nejvyššího soudu – lícní strana.
Na rubové straně stokoruny je uprostřed mince alegorická postava Justicie. Vpravo a vlevo od Justicie jsou ztvárněny misky rovnoramenné váhy. Při horním okraji mince je v opisu text „NEJVYŠŠÍ SOUD“.

Stříbrná pamětní mince v nominální hodnotě 100 Kč s motivem Nejvyššího soudu – rubová strana.
Pamětní mince vydané ČNB prodávají smluvní partneři, kteří k tomu mají určené oprávnění. Jejich seznam si můžete stáhnout na webu České národní banky.
Nominální hodnota mince 100 Kč neodpovídá prodejní ceně. Mince s motivem Nejvyššího soudu lze pořídit pouze ve špičkové kvalitě (provedení s leštěným polem mince a matovým reliéfem) za cenu 581 Kč.
Pamětní mince s motivem Nejvyššího soudu je třetí v pořadí z cyklu Instituce České republiky. Již loni ČNB vydala stříbrné mince s motivem Bezpečnostní informační služby a také Nejvyššího státního zastupitelství. V letošním roce vyjde ještě stříbrná mince s motivem Celní správy a v následujících letech například stokoruny s motivy Policie České republiky, Nejvyššího kontrolního úřadu či Českého statistického úřadu. Celý emisní plán mincí najdete na webu ČNB.