Hlavní navigace

ČNB vydala pamětní bimetalovou minci s nominální hodnotou 2000 Kč. Skutečná cena se bude měnit

Sdílet

Česká národní banka vydala ve středu 10. dubna 2019 pamětní stříbrno-zlatou minci. Děje se tak u příležitosti 100. výročí schválení zákona, který oficiálně ustanovil československou korunu jako peněžní jednotku nového státu.

Pamětní mince má nominální hodnotu 2000 Kč, ale prodejní cena je vyšší. Důvodem je aktuální cena drahých kovů a to, že cena zohledňuje i náklady spojené s výrobou a DPH. K dispozici je 7200 kusů mincí, a to u smluvních partnerů banky.

Pamětní bimetalová mince s nominální hodnotou 2000 Kč.
Autor: Česká národní banka

Pamětní bimetalová mince s nominální hodnotou 2000 Kč.

Návrh mince provedl Jiří Hanuš. Mince je emitována pouze v běžném provedení a je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Zlatý střed na rubové straně mince, tzv. inlej, má ryzost 986,1.

Na lícní straně je částečný portrét prvního československého ministra financí Aloise Rašína v podobě bankovkové rytiny. Po obvodu mince je v mezikruží umístěn název státu ČESKÁ REPUBLIKA, označení nominální hodnoty 2000 Kč a značka České mincovny, která minci vyrobila.

Na rubové straně je na zlaté inleji ztvárněna rubová strana první československé korunové mince z roku 1922. Ve stříbrném mezikruží je text ČESKOSLOVENSKÁ KORUNA a letopočty 1919–2019. Mezi zlatou inlejí a mezikružím je text JSEM RAŽENA Z ČESKÉHO ZLATA.

Hrana mince je hladká s reliéfním nápisem připomínajícím přelomové letopočty a zkratky naší peněžní jednotky v letech 1919 až 2019. Hrana s reliéfem je na minci použita poprvé od ukončení ražby československých mincí v roce 1992.

Mince vyrobená ze dvou drahých kovů je jediná svého druhu v aktuálním emisním plánu ČNB na léta 2016–2020.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).