Hlavní navigace

ČNB ukazuje, jak vznikaly bankovky od výtvarníka Kulhánka i jeho satirické litografie

2. 4. 2024

Sdílet

Má je v peněžence většina obyvatel České republiky, teď se zájemci mohou podívat, jak vznikaly. Řeč je o českých bankovkách vytvořených podle návrhů výtvarníka Oldřicha Kulhánka. Ve svém Návštěvnickém centru je vystavuje Česká národní banka. Vstup je zdarma.

Návštěvníci centra se budou moci seznámit s prvními návrhy československých platidel, které Oldřich Kulhánek vytvořil na začátku 70. let 20. století. Na výstavě jsou ale k vidění i jeho satirické litografie Funny Money.

„Oldřich Kulhánek měl podle dobových pramenů osobitý pohled na svět inspirovaný člověkem a člověčenstvím. Protože ho dokázal umělecky zachytit a originálně ztvárnit, leckdy i s řadou symbolů, jsou aktuální české bankovky naprosto unikátní kombinací umění a ochranných prvků,“ uvedla členka bankovní rady České národní banky Karina Kubelková.

„Umělecký design, který ctí českou historii a tradici, přitom nejde na úkor bezpečnosti. Naopak. Umožňuje mít na tuzemských platidlech celou řadu ochranných prvků,“ dodala.

Podle kurátora výstavy a hlavního archiváře ČNB Jakuba Kunerta výtvarník při zpracování návrhů postupoval velmi pečlivě a podrobně studoval život osobnosti, kterou měl ztvárnit.

„Šlo mu totiž o to, aby každý návrh dokonale vystihl životní příběh umělecky zachyceného člověka. Díky tomu se tento český malíř, grafik a ilustrátor stal skutečným vypravěčem české historie, respektive osudů významných představitelů českého národa,“ doplnil Kunert.

Grafik a ilustrátor Oldřich Kulhánek navrhl kromě bankovek i celou řádu českých poštovních známek. Za socialismu byl perzekvován, protože podle komunistického režimu hanobil některými svými díly představitele bývalých socialistických zemí.

Jak dobře znáte české mince a bankovky? Zkuste si náš kvíz:

Jak dobře znáte české bankovky?
Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).