Hlavní navigace

ČNB: Příští rok mzdy výrazně porostou

Sdílet

Arsen Lazarevič 3. 8. 2015

Soukromým společnostem se daří, zisky rostou a ještě těží z devizových intervencí. Zaměstnanci to přitom na svých výplatních páskách nepocítili. Podle predikce České národní banky se zvýší průměrná mzda v soukromém sektoru v tomto roce o 2,3 procenta. Akcelerovat růst má však příští rok, kdy má dosáhnout 4,2 %. Pokud díky současné prosperitě rostou podnikům zisky, měly by se o ně podělit se svými zaměstnanci, podporuje rychlejší růst mezd premiér Bohuslav Sobotka.

Podle analytiků společnosti uhradily ztráty z minulých let, proto se jim mzdy příliš zvyšovat nechtělo. Na druhé straně v tomto roce bude inflace kolem 0,5 %, reálné mzdy tak budou solidně růst. V příštím roce by se také inflace měla vrátit zpět ke svému 2procetnímu inflačnímu cíli.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 8. 2015 21:01

    Agent Bureš

    Prudký růst byl slibovaný už na tento rok a skončí to někde nad dvěma procenty, což snad ani PR exprti nemohou prohlásit za prudký růst. Na těch 4,2% jsem opravdu zvědavý. V IT, biotechnologiích, nanotechnologiích, ve výzkumu a výrobě léčiv (a možná i lékařům pokud jim to ten jejich odborář vyhádá) možná mzdy porostou i rychleji, v těchto oborech ale nemůže pracovat většina lidí (nemají na to inteligenci a vzdělání).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).