Hlavní navigace

ČNB pořádá 21. září 2019 den otevřených dveří

Sdílet

Lenka Kašparová 7. 6. 2019

Česká národní banka po třech letech opět otevře prostory své pražské centrály veřejnosti. Den otevřených dveří proběhne v sobotu 21. září 2019, v čase od 9.00 do 18.00 hodin a to v rámci letošních oslav 100. výročí zavedení československé koruny.

Hlavní budova ČNB bude rozdělena do tří hlavních prohlídkových tras. Jeden z okruhů provede návštěvníky místy, kde padají ta nejzásadnější rozhodnutí centrálních bankéřů. Zájemci tak mohou výjimečně navštívit zasedací místnost bankovní rady, v níž se rozhoduje o měnové politice, a také nahlédnout do pracovny guvernéra.

Tato akce má pro mne velký smysl, protože ji vnímám jako příležitost přiblížit veřejnosti poslání a práci centrální banky, uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Lidé se během prohlídky budou moci seznámit také s fungováním peněžního oběhu a platebního styku. V expozici ČNB, která je umístěna v prostorách původního trezoru, budou mít možnost projít si výstavu Lidé a peníze, kde se dozví vše o historii peněz až do současnosti a mohou si zde také potěžkat zlatou cihlu. V prostorách garáží se představí speciální útvary Policie ČR.

V malém sále Kongresového centra ČNB, které se nachází v budově bývalé Plodinové burzy na Senovážném náměstí, budou mít návštěvníci možnost vidět druhou největší zlatou minci na světě. Ta byla vyrobena jako symbol letošního 100. výročí koruny. V předsálí bude promítán film s názvem Česká vysokohmotnostní mince, který dokumentuje její výrobu.

Ve velkém sále bude probíhat prezentace Státní tiskárny cenin, která tiskne mimo jiné i korunové bankovky, a České mincovny, jež razí české oběžné mince. O patro níže se v prostorách bývalé knihovny ČNB budou v průběhu dne konat přednášky členů bankovní rady, sdělila Markéta Fišerová, ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

Návštěvníci si budou moci dokonce před televizními kamerami vyzkoušet práci tiskového mluvčího a rovněž se dozvědí, v čem je komunikace centrální banky specifická. V případě zájmu o práci v ČNB mohou navštívit náborové centrum, které centrální banku představí jako jednoho z nejatraktivnějších tuzemských zaměstnavatelů.

Den otevřených dveří je určen také pro malé návštěvníky, pro které bude připravena dětská linka. Ta formou zábavného komiksu vysvětlí úkoly ČNB. Pro děti budou připraveny i hry vztahující se k naší měně. Od svého vzniku v roce 1993 pořádá centrální banka Den otevřených dveří již posedmé. Naposledy ji zájemci mohli takto navštívit v roce 2016, kdy budovou prošlo téměř 6 tisíc lidí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).