Hlavní navigace

ČNB letos pravděpodobně úrokové sazby ještě zvýší

Sdílet

Z posledního jednání bankovní rady České národní banky vyplynulo, že poslední květnové zvýšení úrokových sazeb vnímá jako „jemné ladění nastavení měnové politiky.“ Většina členů rady se také shoduje, že další pohyb úrokových sazeb může být oběma směry. A to ačkoli jsou inflační tlaky podle bankovní rady na vrcholu a i nadále zůstávají silné.

Bankovní rada v záznamu zdůrazňuje rizika uvolněnější fiskální politiky v příštím roce. Zároveň někteří členové zmínili obavy ze současného extrémního sucha v Evropě, což by mohlo vést k vyšším cenám potravin. Zdrojem vnějších nejistot zůstává riziko dopadu obchodních válek na českou ekonomiku a zpomalení globální ekonomiky, říká František Táborský, ekonom Komerční banky. Podle bankovní rady však plnění inflačního cíle není oproti předchozí prognóze tolik závislé na výrazném posílení koruny.

Ve druhé polovině roku 2019 se pak předpokládá oživení v Německu, s čímž souvisí i následné oživení celé eurozóny. V domácí ekonomice jsou však silné proinflační tlaky a je možné že koruna nebude posilovat tak, jak ČNB ve své prognóze očekává.

Navíc vidíme, že i model ČNB pro další čtvrtletí předpokládá mírné zvýšení sazeb. To nás vede k přesvědčení, že centrální banka by letos ve druhém pololetí měla ještě jednou zvýšit úrokové sazby, dodává František Táborský.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).