Hlavní navigace

ČNB: Česká republika je v regionu výjimkou

Sdílet

Jiří Velinský 25. 11. 2008

Česká republika představuje v regionu výjimku, konvergence u ní totiž probíhá přes kurzový kanál, zatímco u ostatních většinou přes kanál inflační. Na úterní pražské konferenci „Deset let eura – inspirace pro Českou republiku“ to prohlásil Tomáš Holub, ředitel měnové sekce a statistiky ČNB.

Těžko se vzdáváte něčeho, co tolik používáte. Proto je u nás diskuse o zavedení eura složitější, uvedl Holub. Česká republika je podle něj ovšem dobře připravena na to, aby se po případném vstupu do eurozóny vyrovnala s inflačními tlaky. Odhady reálné rovnovážné apreciace se pohybují v rozmezí 1,5 – 3,0 procenta. Podle mě náklady na inflaci kolem pěti procent nejsou až tak vysoké, doplnil.

Fixace kurzu k euru podle něj v současné době není možná. „To se těžko odhaduje. Podívejte se na Slovensko. Tam by ještě před několika lety někdo těžko předpokládal kurz 30,126 SVK/EUR,“ upozornil Holub.

Důležité je, že před vstupem do eurozóny musíte vstoupit do tzv. režimu ERM II. A ten je mnohem problematičtější, než volně směnitelná měna. Čím dřív do tohoto režimu vstoupíme, tím lépe. Ovšem potřebovali bychom v něm strávit dva až tři klidné roky. A slovo klidné zdůrazňuji, varuje Holub. Ale klidnější období v blízké době zřejmě nenastane, uzavřel.

Čtěte více: Premiér obhajuje oddálení schválení termínu přijetí eura

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).