Hlavní navigace

Chystáte se pracovat v zahraničí? Zajistěte si správné zdravotní pojištění

Sdílet

zdraví, zdravotnictví, nemoc, úraz, pojištění, Autor: Shutterstock

Chystáte se odjet za prací do zahraničí? Léto je tady a s ním i pracovní příležitosti, byť i jen brigády na pár měsíců. Je zapotřebí, abyste měli po dobu, co budete pryč z České republiky, pod kontrolou své zdravotní pojištění.

Nejprve si zjistěte, jakou práci přesně budete vykonávat a co o ní říkají předpisy daného státu, včetně povinností týkajících se sociálního systému, tedy i zdravotního pojištění.

Jestliže se bude jednat o jedinou výdělečnou činnost v některém ze států EU, nebo ve státu, se kterým má Česká republika uzavřenou smlouvu (Makedonie, Albánie, Srbsko a Tunisko), musíte se nejprve odhlásit z veřejného systému českého zdravotního pojištění.

Pokud půjde o práci, která však nepožaduje účast v sociálním systému, pak zůstáváte pojištěncem v České republice. S evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC) máte ve státech aplikujících pravidla EU stejné podmínky pro čerpání zdravotní péče jako místní občan v rámci povinného zdravotního pojištění.

Pokud však budete vykonávat dvě činnosti, půjde tedy o souběh činností jak v ČR, tak i v některém ze zmiňovaných států, musíte své pojišťovně doložit formulář A1, nazvaný Osvědčení týkající se právních předpisů v oblasti sociálního zabezpečení, které se vztahují na držitele. Tento formulář vydává Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Žádost o vydání formuláře A1 naleznete na webu ČSSZ.

Jestliže máte namířeno do ostatních států světa, je možné se odhlásit podle § 8 odst. 4 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Podmínkou je, že se musíte odhlásit před cestou, pobyt v cizině musí trvat minimálně a nepřetržitě 6 měsíců a zároveň musíte být zdravotně pojištěni po celou dobu pobytu.

Zaměstnavatel nebo instituce provádějící zdravotní pojištění ve státě, kde budete pracovat, vám musí vydat doklad o tom, že jste v dané zemi zdravotně pojištěni, říká mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová. Tímto dokladem se v případě potřeby prokazujete ve zdravotnickém zařízení, a může vám posloužit také pro prokázání existence pojištění pro českou zdravotní pojišťovnu po dobu odhlášení v ČR v případě opětovného přihlášení do systému veřejného zdravotního pojištění v ČR, upřesňuje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.