Hlavní navigace

Chystáte se na hory? A víte jak a kdy použít platební kartu?

Sdílet

V zimě se hodně lidí chystá vycestovat za hranice za účelem lyžování. Víte ale, jakou si vybrat hotovost či v jaké chvíli zaplatit platební kartou?

Základní radou pro placení v zahraničí je mít při sobě vždy nějakou hotovost, protože ne na všech místech lze použít k platbě kartu. V obchodech, kde karty berou, se vyplatí kartou platit. Hotovost si tak šetříte pro případ, že někde karty brát nebudou a navíc za běžné platby v obchodech v zahraničí neplatíte žádné poplatky, říká Roman Knaus ze Sberbank.

Výhodou také je, že při platbě kartou je daná měna přepočítávána devizovým kurzem, který je výhodnější než kurz valutový. Před vstupem do restaurace či obchodu se podívejte na vstupní dveře, kde byste měli najít informaci, zda a jaké přijímají karty nebo se jednoduše zeptejte obsluhy.

Za výběr z bankomatu většinou zaplatíte poplatek. Jeho výše ale záleží na tom, u jaké banky máte účet a jakou používáte kartu. Před cestou je proto dobré si zjistit, jaké konkrétní podmínky vaše banky nabízí v dané zemi.

Vyplatí se mi MasterCard, nebo Visa?

Samozřejmě nejvýhodnější a nejsnazší je mít po ruce karty obou asociací – Visa i Mastercard. Může se totiž stát, že někteří obchodníci nemusejí brát jednu nebo druhou. Na poplatky za výběr z bankomatu poskytovatel vliv nemá, ty jsou závislé na podmínkách banky. Záleží ale na zemích, do kterých cestujete, uvádí Roman Knaus.

V Evropě, například v Německu v některých menších obchodech akceptují spíše Mastercard. V Americe je zas o něco více rozšířená Visa. Na cestách je dobré mít alespoň jednu platební kartu tzv. embosovanou (s vytlačenými údaji), protože tou můžete platit i tzv. offline platby. Hodit se vám to může například u některých autopůjčoven, které nemají elektronický terminál, ale používají pouze mechanickou „žehličku“ neboli imprinter.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).