Chystáte se na dovolenou? Zvažte, jaké pojištění potřebujete

Sdílet

Období dovolených již pomalu klepe na dveře a mnoho Čechů už má dovolenou vybranou, zaplacenou a těší se, jak si konečně odpočinou. Kromě radovánek je ale dobré věnovat čas i cestovnímu pojištění, kterým se kryjete pro případ nenadálých událostí na dovolené.

Cestovní pojištění by mělo obsahovat:

  • pojištění léčebných výloh,
  • úrazové pojištění,
  • pojištění odpovědnosti za škodu.

Cestovní pojištění je přitom vhodné nastavit z hlediska toho, kam cestujete, plánovaných aktivit a dalších parametrů. Po Evropě si vystačíte s cestovním pojištěním s nízkými limity do 3 000 000 Kč. Navíc můžete využít i Evropský průkaz pojištěnce (EHIC). Mimo Evropu už se ale doporučuje mít limity minimálně dvojnásobné. Při cestování, obzvláště s dětmi, se vyplatí sjednat i pojištění odpovědnosti za škodu. Zde doporučujeme alespoň limit 2 miliony pro případ způsobení újmy na zdraví, 1 milion pro škody na věci a 500 tisíc pro případ finanční škody, vyjmenovává Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.

Vyplatit se může i pojištění storna zájezdu. To slouží k úhradě stornopoplatků, které při zrušení zájezdu na poslední chvíli účtuje cestovní kancelář. Sjednat vám ho pomůže buď přímo prodejce zájezdu, nebo většina pojišťoven. Podmínky pojištění se ale u každého poskytovatele liší. Některé pojišťovny vám vyplatí například pouze 80 % výše stornopoplatků, ale na druhou stranu mají nižší počet výluk z pojištění. Vše je potřeba si před sjednáním prověřit a zvolit variantu, která vám nejvíce vyhovuje. Pojištění storna zájezdu si ale musíte sjednat co nejdříve po objednání zájezdu. Nejzazší termín často bývá s poslední platbou za zájezd. Vhodné je také prostudovat situace, na něž se pojištění storna nevztahuje, typicky jde o nemožnost čerpat v práci dovolenou, změnu zdravotního stavu jako následek požití návykových látek či nezískání víza.

Některé pojišťovny umožňují sjednat pojištění pro případ krachu cestovní kanceláře. Pojistit si ale můžete i ztrátu zavazadel. V případě letecké nebo jiné organizované dopravy je za případnou ztrátu zavazadel odpovědná přepravní společnost, která vzniklé škody hradí z vlastního pojištění. V případě cestování na vlastní pěst se ale pojištění zavazadel může vyplatit, komentuje Michal Tůma z cestovní agentury Invia.

Před sjednáním smlouvy a vycestováním si pečlivě zkontrolujte, jaké pojistné podmínky jste si sjednali. Například u havarijního pojištění je důležité, zda máte sjednanou oblast Evropy nebo jen České republiky. Informujte se i o rozsahu asistenčních služeb.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).