Hlavní navigace

Chystáte se autem do Německa? Za tohle dostanete pokutu

Sdílet

Pokud projíždíte automobilem nějakým cizím státem, musíte respektovat dopravní předpisy té konkrétní země. Ne vždy jsou ale tyto předpisy shodné s těmi, které dodržujete v České republice. O tom, za co hrozí v Německu pokuta, informovala společnost ÚAMK.

Musíte myslet na záchrannou uličku

Nouzový jízdní pruh je potřeba vytvořit ve chvíli, kdy se na dálnici utvoří kolona a potřebuje projet vozidlo záchranné služby. Na dvouproudé silnici se tento pruh tvoří uprostřed. Pokud má silnice tři a více jízdních pruhů, vytváří se nouzový pruh mezi levým a ostatními jízdními pruhy. Jestliže toto pravidlo porušíte, dostanete pokutu od 20 eur výše.

Na krajnici jen výjimečně

Ve chvíli, kdy je dálnice zablokována, nemůžete k rychlejšímu projetí využít odstavný pruh ani krajnici. I kdybyste chtěli dojet jen na blízké odpočívadlo. Za využití krajnice v takovém případe hrozí pokuta 75 eur a jeden bod. Výjimka ale existuje. Odstavný pruh může být otevřen jako přídavný, což poznáte podle světelných tabulí na dálnici.

Zastavit v odstavném pruhu smíte jen při havárii nebo poruše. V opačném případě vám hrozí pokuta 30 euro. Stání je ale zakázáno za všech okolností, jinak riskujete pokutu 70 eur a jeden bod.

Vystoupit z auta jen v případě nehody

Volný pohyb na dálnici není dovolen. Pokud tedy uvíznete v dopravní koloně, nezbývá vám než v autě počkat, až se kolona dá do pohybu. Pouze pokud byste měli dopravní nehodu, můžete z auta vystoupit. Jinak riskujete pokutu 10 euro.

Ve chvíli, kdy je provoz na dálnici uzavřen na delší dobu a policie vydá informaci o omezení provozu, je samozřejmě možné z auta vystoupit. Ani v takovém případě se ale nemůžete volně procházet po dálnici.

Předjíždění, couvání a otáčení

Podjíždění, neboli předjíždění vpravo je v Německu zakázáno a je vnímáno jako dopravní přestupek. Běžná pokuta za poručení je 100 euro a více. Výjimkou je situace, kdy v důsledku dopravní nehody levý pruh stojí nebo jede maximálně 60 km/hod. Pak můžete jet v pravém pruhu rychleji, ale maximálně o 20 km/hod.

Couvání nebo otáčení se na dálnici je samozřejmě zakázané. Německo vnímá takové chování jako extrémně nebezpečné a základní pokuta za daný přestupek činí 200 eur. Výjimku tvoří jen situace, kdy takový povel vydá na místě policie.

Telefonování v autě?

Na německých silnicích platí zákaz telefonování za jízdy. Na dálnicích toto porušování kontrolují kamery. Pokud chcete telefonovat, je potřeba použít hands-free. Nebo musíte mít vypnutý motor. Pokud tedy stojíte v koloně a máte vypnutý motor, můžete telefonovat. Jinak vám hrozí pokuta od 60 eur a ztráta jednoho bodu.

Máte motorku? Předjíždět v koloně nesmíte

Pokud cestujete na motocyklu a dostanete se do kolony, nejednoho by napadlo projet mezi auty a čekání si tím zkrátit. Takové chování se ale trestá pokutou 100 eur a ztrátou jednoho bodu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).